Pierwszy przypadek ASF w Małopolsce

fot. S. Skrzysz

W gospodarstwie zlokalizowanym na terenie miejscowości Skrzyszów utrzymującym 50 sztuk świń wykryto afrykański pomór świń. Jest to pierwsze ognisko ASF na terenie województwa małopolskiego.

W gospodarstwie  zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wszystkie sztuki świń z tego stada zostały poddane utylizacji. Przeprowadzono oczyszczanie i dezynfekcję gospodarstwa.

– Aktualnie trwają kolejne czynności związane ze zwalczaniem ASF na terenie powiatu tarnowskiego oraz zintensyfikowane działania prewencyjne na terenie pozostałych powiatów woj. małopolskiego, w tym m.in. kontrole przestrzegania zasad bioasekuracji, identyfikacji i rejestracji świń, akcje informacyjne, poszukiwania padłych dzików – informuje Wojewódzki Lekarz Weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta.

W związku z realnym zagrożeniem wystąpieniem kolejnych ognisk ASF w kraju Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną, w tym o konieczności:prawidłowego czyszczenia i dezynfekcji pojazdów do przewozu zwierząt, czyszczenia i dezynfekcji obuwia, czyszczenia i dezynfekcji powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych w budynkach gospodarstwa rolnego.

Wybierając środek do dezynfekcji należy zwrócić uwagę na:

  1. Spektrum działania na drobnoustroje: produkt powinien wykazywać działanie wirusobójcze;
  2. Zakres temperatur – środek dezynfekcyjny powinien być skuteczny zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze w budynku;
  3. Bezpieczeństwo działania środka dezynfekującego: produkt powinien być biodegradowalny, nie wymagający spłukiwania, nie powinien korodować z elementami wyposażenia;
  4. Zakres stosowania: produkt powinien służyć do dezynfekcji budynków, wyposażenia, ziemi wokół budynku, samochodów, obuwia, mat dezynfekcyjnych i basenów przejazdowych.

Dezynfekcję obiektów inwentarskich należy przeprowadzać w systemie pomieszczenie puste-pełne oraz dbać o codzienne rutynowe działania jak dezynfekcja rąk, obuwia, pojazdów itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności