Pierwsze nowalijki

Po chwilowym ociepleniu i zwiększonym popycie tak na nowalijki, jak warzywa i owoce, kolejne ożywienie w handlu hurtowym spodziewane jest za 1 do 2 tygodni. W tym okresie zainteresowanie nowalijkami znacznie wzrasta.

W ofercie handlowej Rynku Hurtowego Bronisze są już sałaty importowane, ale także pochodzące z produkcji krajowej. Rzodkiewki jeszcze tylko z importu, ale ogórki są już i z polskich szklarni, pomidory w znacznej części importowane.
Od kilku tygodni coraz większym popytem cieszą się importowane z Cypru i Maroka młode ziemniaki. Cena hurtowa to 55 zł do 60 zł za worek 20 kilogramów. Pomidory zwykłe, pochodzące z polskich szklarni (których jest jeszcze mało), oferowane są w cenie od 102 zł do 120 zł za opakowanie 6 kilogramów (17 zł do 20 zł za kilogram). Pomidory z importu kosztują 30% tej ceny. 
Ceny warzyw w porównaniu do cen z marca 2012 są wyższe. Około 75% więcej kosztuje w tym roku cebula, która w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach jest w cenie przeciętnej 70 groszy za kilogram podczas, gdy rok temu było to 40 groszy. Może to wynikać m.in. z niższych zbiorów. W 2012 roku zebraliśmy 609 tys. ton czyli ponad 10% mniej niż zebrano cebuli w 2011 roku.
Zbiory warzyw w 2012 roku były niższe w porównaniu ze zbiorami z 2011 roku. Podobnie sytuacja ma się w wielu innych krajach europejskich. Zwykle o tej porze, w ofercie handlowej Rynku w Broniszach była nie tylko marchew krajowa, ale także z importu. Z względu na niższe zbiory import stał się nieopłacalny. Polska marchew sprzedawana jest w cenie od 0,80 do 1,00 zł za kilogram, jest to o 1/5 więcej niż przed rokiem.
W ofercie handlowej ceny owoców z importu bez większych zmian. Ceny polskich jabłek zróżnicowane w zależności od odmiany. Większość odmian ma ceny takie jak w marcu 2012 lub niższe. Droższe są owoce odmian Gala (teraz ok. 2,00 zł/kg rok temu 1,86 zł/kg) i Lobo. Tańsze Ligol (teraz ok. 1,20 zł za kg, rok temu 1,86 zł za kg), Jonagold i Gloster. Golden Delicius mają ceny takie jak przed rokiem, czyli średnio 2,00 zł za kilogram. Przytoczone ceny dotyczą jabłek pochodzących z przechowalni z kontrolowaną atmosferą, czyli owoców najwyższej jakości.

Małgorzata Skoczewska
RH Bronisze
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności