fbpx

Pierwsze kolanko w zbożach, wzrasta presja chorób, pojawia się słodyszek. Stan upraw w kraju 7-13.04.2023 – co mówi InfoPole #4

Jak prezentuje się stan upraw w kraju? Sprawdzamy co mówi Raport infoPole o kondycji zbóż ozimych i rzepaku ozimego za okres od 7 do 13 kwietnia br.

Sprawdź szczegółowy Raport InfoPole dla twojego regionu!

Stan plantacji rzepaku ozimego

Korzystniejsze warunki pogodowe sprzyjają intensywnemu rozwojowi masy zielonej roślin rzepaku. Najbliższe dni to ostatni dzwonek do wykonania efektywnej regulacji łanu rzepaku. Jest to ważny wiosenny zabieg, który oprócz działania regulacyjnego zabezpieczy nam rośliny przed suchą zgnilizną kapustnych. Do regulacji i ochrony rzepaku eksperci Syngenta zalecają użyć Toprex  375 SC.

Wprawdzie w większości regionów nie ma jeszcze dużej presji chorób grzybowych na roślinach rzepaku, ale są obszary (m.in w północno-wschodniej i wschodniej Polsce), gdzie choroby są już dość mocno widoczne. Ponadto musimy mieć na uwadze, że przy bardzo dużym oraz długotrwałym uwilgotnieniu łanu, w momencie wzrostu temperatury powietrza, wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji chorobowych np. suchą zgnilizną kapustnych.

Ocieplenie uaktywniło szkodniki rzepaku. Oprócz chowaczy, w coraz bardziej widocznych zielonych pąkach kwiatostanu głównego, zaczyna pojawiać się słodyszek rzepakowy. Szkodnik ten jest najbardziej groźny dla uprawy właśnie w fazie zielonego pąka. Jeśli pola dotychczas nie opryskano przeciw szkodnikom to należy wykonać zabieg insektycydem np. Karate Zenon. Konieczny jest zatem systematyczny monitoring plantacji rzepaku i sprawdzanie progów szkodliwości szkodników.

Stan plantacji pszenicy ozimej

W większości punktów monitoringu pszenica ozima rozpoczyna fazę strzelania w źdźbło, pojawia się pierwsze kolanko. Obserwujemy wydłużające się źdźbła i wyczuwalne/ widoczne na przekroju źdźbła głównego pierwsze kolanko (zgrubienie na wysokości około 1 cm nad węzłem krzewienia). Faza 1. kolanka to odpowiedni moment na zastosowanie regulatora wzrostu. Eksperci Syngenta polecają preparat Modddus – ma za zadanie pogrubić i skrócić dolne międzywęźla oraz usztywnić podstawę źdźbła.

Aura pogodowa ostatnich tygodni utrudniała przeprowadzenie zabiegów związanych ze zwalczaniem chwastów. Tam gdzie zabiegi odchwaszczania nie były wykonane, przeciwko chwastom można użyć, np. Axial Komplett Pak lub Avoxa Pak. Dla obu rozwiązań okno stosowania jest szerokie – zabieg możemy wykonać do fazy drugiego kolanka. Jeśli problem stanowią tylko chwasty jednoliścienne, takie jak miotła zbożowa czy wyczyniec polny wówczas możemy zastosować Axial 50 EC (do zwalczania miotły zbożowej rekomendowana dawka to 0,9 l/ha, na wyczyńca polnego 1,2 l/ha). Także w plantacjach zbóż jarych eksperci firmy zalecają wykonanie zabiegu herbicydem Axial.

Panujące wilgotne warunki oraz widoczne ocieplenie będą sprzyjać rozwojowi infekcji chorobowych. Obecnie w zbożach ozimych widoczny jest mączniak prawdziwy, septorioza paskowana, brunatna plamistość liści, pojawia się łamliwość podstawy źdźbła i zgorzel podstawy źdźbła. Nasilenie chorób jest zróżnicowane i zależy od lokalizacji plantacji oraz odmiany. W zbożach zaczynają pojawiać się też mszyce, dlatego plantacje należy systematycznie monitorować.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.