fbpx
Strona głównaWiadomościPierwsza partia ukraińskiej kukurydzy wysłana z rumuńskiego portu

Pierwsza partia ukraińskiej kukurydzy wysłana z rumuńskiego portu

Po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę została załadowana ukraińska kukurydza na eksport w porcie w Rumunii, poinformowała 28 kwietnia Ukrlandfarming, firma zajmująca się załadunkiem i sprzedażą zboża.

Statek Panamax został załadowany ukraińską kukurydzą w rumuńskim porcie Konstanca, powiedział S&P Global Commodity Insights jeden z pracowników Ukrlandfarming. Statek miał wypłynąć 28 kwietnia pod koniec dnia. Jego kierunek nie został ujawniony.

Ukrlandfarming, producent zbóż, nasion oleistych, drobiu i jaj, wysyła do Rumunii koleją kukurydzę ze swoich elewatorów na Ukrainie, by w końcowym rozrachunku móc sprzedać 71,2 mln ton kukurydzy.

Wywóz towarów z ukraińskich portów Morza Czarnego w obwodach odeskim i mikołajewskim ustał po rosyjskiej inwazji. W rezultacie Ukraina musiała szukać alternatywnych tras, w szczególności kolei.

Jednak potencjał eksportowy koleją jest ograniczony do 450-700 tys. ton zboża miesięcznie w porównaniu z 5 mln – 6 mln ton miesięcznie przez porty przed wojną. Niższy potencjał eksportowy wywiera presję na ceny krajowe, jednocześnie wspierając rynek międzynarodowy.

Eksport koleją jest ograniczony głównie liczbą wagonów oraz przepustowością przejść granicznych z krajami UE, w szczególności z Polską i Rumunią, ze względu na różną szerokość torów, co wymaga przeładunku towarów na inne wagony.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.