Pierwsza edycja Narodowego Dnia Świni za nami! (fotorelacja)

Pierwsza tego typu konferencja naukowa odbyła się we wtorek, 21 marca br. w Tarnowie Podgórnym k. Poznania. Poświęcona ona była produkcji trzody chlewnej, na miejscu można było wysłuchać zarówno merytorycznych prelekcji zaproszonych ekspertów, jak i zobaczyć najnowsze rozwiązania w hodowli i chowie świń stosowane w Polsce i Europie.

21 marca 2017 roku w Tarnowie Podgórnym odbyła się I edycja konferencji Narodowy Dzień Świni – Pig FarmDay. Roman Kołacz, profesor habilitowany z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił najbardziej aktualne zagadnienia z branży… czyli sytuację epizootyczną dotyczącą ASF w Polsce i obowiązujące przepisy oraz inicjatywy legislacyjne. Uczestnicy omówili przy tym warunki przyznania i otrzymania odszkodowań związanych z likwidacją stad na terenach objętych działaniami mającymi na celu eliminację chorób zakaźnych trzody chlewnej.

Drugi panel, zatytułowany „Najnowsze technologie managementu w gospodarstwach w Polsce” wywołał burzliwą dyskusję – szczególnie ważne stało się pytanie o przyczyny niskiej efektywności w produkcji świń. Opowiedział o tym doktor nauk weterynaryjnych, Marian Porowski.

Znani eksperci polskiego i europejskiego rynku podzielili się doświadczeniem dotyczącym żywieniowych możliwości poprawy wyników tuczu i jakości tusz wieprzowych, rolą higieny i jej wpływem na status zdrowotny stada, przedstawili oni również analizę porównawczą produkcji trzody chlewnej w Unii Europejskiej.  Głos w tej sekcji zabrał prof. dr hab. inż. Daniel Korniewicz z Cargill Polska Sp. z o.o., p. Urszula Teter z CID LINES Sp. z o.o. oraz p. Ilonka Wijers z FANCOM B.V.

Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem Narodowego Dnia Świni była wirtualna wycieczka po gospodarstwie inż. Waldemara Przechadzki. Każdy uczestnik mógł zwiedzić gospodarstwo w towarzystwie p. Andrzeja Komornickiego z HODOWCA Sp. z o.o.

Wszystkie tematy poruszone w trakcie konferencji mają na celu zwiększenie konkurencyjności polskiej wieprzowiny na rynku europejskim. Dlatego właśnie, jak podkreślają organizatorzy, Narodowy Dzień Świni ma być platformą, gdzie możliwa będzie wymiana informacji i wizji współczesnej hodowli trzody chlewnej – miejscem, gdzie generowane będą nowe pomysły na rozwój krajowego sektora trzody chlewnej.

W tym roku konferencja Narodowy Dzień Świni zgromadziła około 100 uczestników – właścicieli gospodarstw, menedżerów i specjalistów, ekspertów branżowych,  przedstawicieli firm, władz, stowarzyszeń branżowych oraz organizacji międzynarodowych.

Organizatorem Narodowego Dnia Świni jest InConventus Group przy wsparciu Głównego Inspektoratu Weterynarii, Polskiego Związeku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej “POLSUS“, Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) oraz Wielkopolskej Izby Rolniczej (WIR). Wiadomości Rolnicze Polska były patronem medialnym konferencji.

II edycja Narodowego Dnia Świni już za rok. Zaplanowano ją na 6 marca 2018, ponownie w HOTELU 500 w Tarnowie Podgórnym. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie ona obfitować w jeszcze więcej ciekawych zagadnień i atrakcji. Informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie pig.farmday.com.pl. Relacja video już wkrótce na naszej stronie. Zapraszamy!

źródło: InConventus