Część plantacji zbóż ozimych wymaga dokrzewienia, ale są też takie które takich potrzeb nie mają – są optymalnie rozwinięte czy nawet przekrzewione. Zapialiśmy eksperta z firmy nawozowej, jak postępować w takich przypadkach, jaki nawóz azotowy zastosować. Jak działać, gdy nie podaliśmy jesienią fosforu? Czy i kiedy nawozić dolistnie fosforem?
Pszenica z lustracji polowej
W uprawie pszenicy ozimej, którą lustrowaliśmy na podstawie analizy gleby wykonanej przed siewem, stwierdzono wysoki poziom fosforu (P) i średni poziom potasu (K). W związku z tym, zrezygnowano z jesiennego nawożenia NPK. Plantacja pszenicy jest prowadzona na stanowisku po ziemniaku. W dniu 22 lutego na odwiedzonej plantacji zastosowano pierwszą dawkę azotu (N1) w formie nawozu YaraMila POWER (NPK 20-7-10) w ilości 350 kg/ha.
Azot na strat
Przypominamy, że potrzeby pokarmowe zbóż – pszenicy wynoszą 30 kg N/t ziarna. Wiosną przeciętnie stosuje się ok. 110-170 kg N/ha. Ogólną dawkę azotu w okresie wiosennym dzielimy na ogół na 2-3 dawki, czasem więcej – jeśli planujemy nawożenie dolistne tym składnikiem. Takie kilkukrotne działanie umożliwia nam ewentualną korektę dawek w odniesieniu do aktualnego stanu plantacji.
Pierwszą i zarazem podstawową dawkę azotu pod zboża ozime stosujemy przed lub z początkiem ruszenia wiosennej wegetacji.
Nawóz azotowy na I dawkę w zboża
W zależności od tego w jakiej kondycji jest zboże (wymaga lub nie dokrzewienia) podajemy odpowiednią ilość azotu na pierwszą dawkę. W pierwszej dawce nawożenia azotem wykorzystać można YaraBela SULFAN – nawóz azotowy z siarką, YaraBela NITROMAG, YaraBela EXTRAN lub nitrofoski, np. YaraMila POWER, YaraMila VIKING.
Pszenica wymagająca dokrzewienia
W pierwszej dawce nawożenia azotem, gdy zależy nam na dokrzewieniu plantacji część składnika N powinna być w formie saletrzanej (NO3-), czyli szybkodziałającej. Ta forma sprawdza się w okresach intensywnego wzrostu roślin, wspomaga pobieranie przez rośliny potasu, magnezu oraz wapnia.
Jeśli zależy nam na dokrzewieniu zbóż to w pierwszej wiosennej dawce podajemy więcej azotu, do 70 kg N/ha.
Jak nawozić plantacje optymalne, przekrzewione
Nie stosujemy wyższych dawek nawożenia azotem w plantacjach z terminów optymalnych, dobrze rozwiniętych, aby nie stymulować roślin do dodatkowego krzewienia, tworzenia pędów, które zostaną później w trakcie wegetacji przez nie odrzucone. Nie powinniśmy też w takim przypadku spieszyć się z wjazdem z nawozem w pole.
Co oprócz azotu
W okresie zimnej wiosny warto rozważyć wczesne nawożenie dolistne fosforem. Szczególnie wówczas, kiedy wiemy, że podaż składnika z gleby może być niewystarczająca. Można użyć nawóz YaraVita KOMBIPHOS o wysokiej zwartości fosforu.
Drugą dawkę nawożenia azotem (30-40% dawki całkowitej) podajemy w fazie strzelania w źdźbło. Trzecią dawkę azotu (do 20%) stosujemy przed lub po wykłoszeniu zbóż.