fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyPieniądze za praworządność. Czy dopłaty dla polskich rolników są zagrożone?

Pieniądze za praworządność. Czy dopłaty dla polskich rolników są zagrożone?

Węgry jako pierwszy kraj mogą zostać odcięte od części europejskich funduszy poprzez tzw. mechanizm warunkowości, czyli uzależnienie wypłaty unijnych funduszy od zasad praworządności. Na tym tle istnieje także konflikt pomiędzy Komisją Europejską a rządem w Warszawie, szczególnie w kontekście środków na Krajowy Plan Odbudowy. Czy zatem płatności podstawowe, m.in. dla polskich rolników również są zagrożone?

Na szczęście tło jest tutaj nieco inne; w przypadku Węgier Komisja oceniła, że istnieją poważne zależności pomiędzy praworządnością a zagrożeniem dla budżetu Unii Europejskiej, bowiem aż do połowy przetargów w trzech programach operacyjnych startuje tam zaledwie jeden podmiot. Jak podaje Rzeczpospolita, powszechnie znane są przypadki przejmowania unijnych funduszy przez krewnych i znajomych Viktora Orbána, co również budzi ogromne wątpliwości KE.

Na szczęście dla Polski Komisja uznała, że podobne powiązania nie występują.

– W Polsce niezależność sądownictwa jest problemem, jednak nie zauważyliśmy w związku z tym ryzyka dla budżetu UE. Ale jak będą na to dowody, to oczywiście zadziałamy – powiedział Johannes Hahn, komisarz UE ds. budżetu cytowany przez Rzeczpospolitą.

Uspokaja również komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

– W przypadku Polski nie dostrzegliśmy wystarczająco bezpośredniego związku między problemami sądownictwa i zagrożeniami dla funduszy UE – ta wczorajsza deklaracja KE jest dla Polski kluczowa, bo kończy obawy o fundusze “podstawowe”, a zwłaszcza dopłaty dla rolników – napisał dziś rano na Twitterze.

Jednak perspektyw na otrzymanie przez Polskę środków na Krajowy Plan Odbudowy nadal nie widać.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.