Pieniądze za ograniczenie zakazu importu? Ministrowie 5 krajów przeciwko Komisji Europejskiej

Komisja Europejska nie chce zgodzić się na decyzję Rządu RP o zakazie wwozu z Ukrainy na terytorium RP produktów rolnych innych niż pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika. Od zgody na ograniczenie zakazu do tych 4 produktów KE uzależnia przyznanie pomocy finansowej rolnikom z 5 krajów, którzy ponieśli straty w wyniku ogromnego importu z Ukrainy. 

reklama
Baner Amazone

Przyjęcie stanowiska KE oznacza pogłębienie się kryzysu na rynku drobiu, jaj, owoców, mleka i innych produktów rolnych, zrozumiałe jest więc, że ministrowie rolnictwa 5 krajów: Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii wystosowali dziś, 21 kwietnia, wspólny list skierowany do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza UE ds. handlu Valdisa Dombrovskisa (Łotysza) oraz komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, w którym postulują podjęcie efektywnych działań celem przeciwdziałania zakłóceniom rynkowym w krajach członkowskich UE, które ponoszą ciężar skutków zwiększonego importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy.  

Ministrowie podkreślają w liście, że nie zgadzają się na sytuację, w której cały ciężar zagospodarowania zwiększonego importu spoczywa tylko na kilku krajach członkowskich UE. Postulują nie tylko o rozszerzenie zakazu o dodatkowe produkty, ale również o obowiązywanie tego zakazu oraz innych środków również po wygaśnięciu obecnego rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych (ATM). Jedynie przywrócenie stabilności rynkowej w krajach graniczących lub znajdujących się w pobliżu granicy z Ukrainą może umożliwić powrót do liberalizacji handlu.  

reklama
Baner Kioti

List zawiera także apel o jak najszybsze zakończenia toczących się prac nad drugim pakietem wsparcia z rezerwy rolnej dla krajów członkowskich graniczących lub znajdujących się w pobliżu granicy z Ukrainą i jego wdrożenie bez zbędnej zwłoki. 

Ministrowie proponują też:  

  • wprowadzenie mechanizmu wsparcia, aktywowanego automatycznie w przypadku wzrostu ponad założony poziom importu danego produktu z Ukrainy; 
  • opracowanie propozycji wspólnego unijnego rozwiązania, które zapewniłoby zakup ukraińskiego zboża – i w razie potrzeby również innych produktów rolnych – celem przekazania krajom rozwijającym się zagrożonym pod względem bezpieczeństwa żywnościowego; 
  • przygotowanie propozycji instrumentu, który będzie zachęcał do wywozu towarów ukraińskich już obecnych w graniczących lub znajdujących się w pobliżu granicy państwach członkowskich; 
  • wprowadzenia możliwości egzekwowania dostarczania towarów do deklarowanych w zgłoszeniach tranzytowych miejsc przeznaczenia w sytuacji zaistnienia szczególnych okoliczności. 

źródło: MRiRW 

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI