fbpx
Strona głównaPrawo i finansePieniądze na tworzenie obszarów z roślinami miododajnymi. Na jakich zasadach?

Pieniądze na tworzenie obszarów z roślinami miododajnymi. Na jakich zasadach?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce dopłacać rolnikom do tworzenia obszarów z roślinami miododajnymi. W projekcie Krajowego Planu Strategicznego, który w latach 2023 – 2027 ma zastąpić popularny PROW planuje wprowadzić dopłatę w wysokości 1 198 zł/h.

Działanie to ma zachęcić rolników do tworzenia obszarów z roślinami miododajnymi, stanowiącymi długotrwałe, różnorodne i bezpieczne żerowiska dla pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających; obszary takie przyczyniają się do ochrony różnorodności biologicznej. Interwencja będzie polegała na tworzeniu obszarów z roślinami miododajnymi przez wysiew mieszanki składającej się z co najmniej dwóch gatunków roślin miododajnych z określonej listy, która nie obejmuje obcych gatunków inwazyjnych.

– Interwencja jest komplementarna (uzupełnia się) z pozostałymi interwencjami w ramach płatności bezpośrednich, w tym w szczególności innymi ekoschematami, m.in. Przeznaczeniem 7% powierzchni GO w gospodarstwie na obszary nieprodukcyjne w zakresie ochrony i zwiększenia różnorodności biologicznej, przyczyniając się łącznie do realizacji zdefiniowanych potrzeb, jak i szczegółowych celów UE. Interwencja stanowi również dopełnienie zasad warunkowości poprzez realizację wymogów wykraczających ponad jej wymagania i tym samym, cele szczegółowe UE są realizowane w szerszym zakresie – informuje MRiRW.

Rolnik będzie mógł otrzymać takie wsparcie, jeśli utworzy obszar z roślinami miododajnymi przez wysiew mieszanki składającej się z co najmniej dwóch gatunków roślin miododajnych z określonej listy. Obowiązywał będzie zakaz wypasu i koszenia tego obszaru w terminie do 31 sierpnia. Nie wolno też będzie na tym terenie stosować środków ochrony roślin.

Krajowy Plan Strategiczny do WPR został zaakceptowany już przez Radę Ministrów. Teraz będzie przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską, do której, wedle wtorkowych zapowiedzi ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka ma trafić jeszcze w tym roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.