Pieniądze dla rolników

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 przeprowadzono już nabory wniosków w ramach 9 działań i 20 typów operacji.

Jak ustaliliśmy w ramach PROW 2014-2020 (zgodnie ze stanem na 14 sierpnia 2016 r.) – złożono prawie 1 737 tys. wniosków na kwotę ogółem blisko 15,7 mld zł w tym wkładu EFRROW na kwotę ponad 10 mld zł. Zawartych jest już ponad 836 tys. umów/wydanych decyzji o wartości ogółem blisko 10 mld zł w tym ponad 6,3 mld zł wkładu UE. Zrealizowano płatności na rzecz ponad 825 tys. beneficjentów o wartości ogółem blisko 3,8 mld zł.

28 września rusza kolejny  nabór wniosków na wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój  w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

– Warunkiem uzyskania pomocy finansowej będzie rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Wnioskodawca będzie zobowiązany do rejestracji działalności przetwórczej, ale dopiero po podpisaniu z AgencjąREstrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  umowy o przyznaniu pomocy, a więc po uzyskaniu zapewnienia, że planowana inwestycja spełnia wymogi programu. Wsparciem objęte zostały następujące sektory przetwórstwa: mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż, ziemniaków a także jaj, miodu, lnu i konopi oraz roślin oleistych i wysokobiałkowych – informuje ARiMR.

Pomoc jest przyznawana w formie refundacji kosztów poniesionych przez beneficjentów na realizacje inwestycji. Jej maksymalny poziom wynosi 50 proc., a wysokość wsparcia finansowego, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 w przypadku tej grupy beneficjentów wynosi 300 tys. zł. Wielkość pomocy przyznanej na realizację jednej operacji nie może być mniejsza niż 10 tys. zł.

W ramach PROW 2014-2020 na “Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój” przewidziano ok. 700 mln euro.

Źródło: ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności