fbpx

Pieniądze na H5N8

Wykryty w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii wirus ptasiej grypy H5N8 wciąż jest zagrożeniem, szczególnie, że nosicielami jest dzikie ptactwo. W związku z tym, Niemcy wystąpiły do UE o utworzenie funduszu na zapobieganie jego rozprzestrzeniania się.

Niemiecki minister rolnictwa, Christian Schmidt zwrócił się do Komisji Europejskiej o utworzenie funduszu na zapobieganie rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy. Z uwagi na potwierdzenie roli dzikiego ptactwa w przenoszeniu wirusa podtypu H5N8 na drób hodowlany, niezbędny jest ścisły monitoring w całej UE. W dn. 22 listopada br. wirusa wykryto u dzikiej kaczki na wyspie Rugia w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie. Na początku listopada, tego samego wirusa zidentyfikowano w niemieckim gospodarstwie hodowlanym indyków w Heinrischwalde, również w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

W międzyczasie, Holandia podejmuje działania zapobiegawcze po wykryciu czwartego przypadku wirusa H5N8 u drobiu. Kraj został podzielony na cztery regiony w celu minimalizacji kontaktu drobiu. Transport drobiu będzie dozwolony tylko w ramach jednego regionu. Utworzono tzw. „korytarz bezpieczeństwa” dla transportu kurcząt z Holandii Południowej. W dn. 22 listopada br. zakaz importu produktów drobiowych z Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii wprowadziła Szwajcaria. Wcześniej podobne restrykcje wprowadziły Ukraina, Japonia i RPA.
Zgodnie z opinią Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), zagrożenie dla zdrowia publicznego związane z wystawieniem wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 jest bardzo niskie, a ryzyko zakażenia odzwierzęcego w państwach UE jest uznawane za ekstremalnie niskie.

Jednocześnie, nie ma podstaw do uznania, by możliwe było zakażenie ludzi przez spożycie mięsa i produktów drobiowych i jaj poddanych obróbce termicznej, z uwagi na bardzo dużą wrażliwość wirusów ptasiej grypy na wysoką temperaturę. Osoby mające bezpośredni kontakt z podejrzanymi o zakażenie, zakażonym lub padłym drobiem powinny jednak stosować odpowiednie środki zapobiegawcze (np. odzież ochronną) i informować służby zdrowia, jeśli zaobserwują u siebie objawy grypopodobne.
W związku z zaistniałą sytuacją epizootyczną, Główny Lekarz Weterynarii polecił terenowym jednostkom Inspekcji Weterynaryjnej wzmocnienie nadzoru nad gospodarstwami utrzymującymi drób, a także dokonanie pilnego przeglądu procedur i sprzętu na wypadek konieczności podjęcia działań w przypadku ewentualnego pojawienia się choroby w Polsce.

Renata Struzik źródło: FAMMU/FAPA

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.