fbpx

Picie mleka to dobra i mądra inwestycja w przyszłe zdrowie

Od września 2007 roku uczniowie podstawówek będą mogli bezpłatnie pić w szkołach białe mleko, zaś za mleczka smakowe dopłata będzie dużo niższa niż dotychczas. To milowy krok w kierunku poprawy zdrowia naszych dzieci – mówią specjaliści. N

Możliwość bezpłatnego dostarczania mleka do szkół jest następstwem decyzji Senatu RP, który bez poprawek przyjął ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych oraz niektórych innych ustaw, zawierających m.in. zapisy o dopłatach do mleka w szkole.

Szkoła to miejsce, gdzie dzieci spędzają ogromnie dużo czasu – uczą się, bawią, tutaj także kształtują się ich nawyki żywieniowe, które później będą procentować w dorosłym życiu. Dlatego ważne jest, by zwyczaj picia mleka był kształtowany już od wczesnego dzieciństwa.

Mleko jest najlepiej przyswajalnym, najłatwiejszym i najbardziej powszechnym dostępem źródła wapnia, ale również zawiera wysokowartościowe białka, o wiele bardziej przyswajalne niż białka roślinne, łatwo przyswajalne tłuszcze, witaminy: A, B2, D, E i K oraz ważne związki mineralne. Eksperci ds. żywienia biją na alarm: dzieci piją coraz mniej mleka, a ich dzienne spożycie wapnia – czynnika decydującego o prawidłowym rozwoju struktury kostnej – nie przekracza 50% zalecanej normy. 99% wapnia w organizmie człowieka zmagazynowanych jest w zębach i kościach, z tym że gromadzi się on do ok. 30 roku życia, 50% całości magazynowane jest przez pierwszych 10 lat życia dziecka, 40% do 20 roku życia, a tylko 10% przez następne 10 lat. Przyswajanie niewystarczającej ilości wapnia w dzieciństwie powoduje w wieku dojrzałym m.in. zwiększoną podatność na choroby kości, szczególnie osteoporozę. Wapń uczestniczy w zachowaniu prawidłowego ciśnienia krwi, dzięki czemu zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Ponadto stwierdzono, że choroby serca i cukrzyca mogą mieć związek z zaburzeniami w metabolizmie wapnia.

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka przypomina, że w Piramidzie Zdrowego Żywienia oraz w Złotej Karcie Prawidłowego Żywienia” zaleca się codzienne spożywanie minimum dwóch szklanek mleka oraz jego przetworów. Należy pić mleko nie tylko na śniadanie, ale także w ciągu dnia jako napój gaszący pragnienie.

Obowiązkiem każdego z nas jest udział w kształtowaniu świadomości dobrych nawyków żywieniowych i zdrowia młodych Polaków, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wzięcie udziału w tej akcji i zachęcanie dzieci do picia mleka. Wszystkie nasze spółki i odziały są przygotowane do tego, aby dostarczać mleko do przedszkoli, szkół podstawowych, średnich, gimnazjów oraz innych placówek oświatowych.

Aby poszerzyć zakres programu “Szklanka mleka” o działania promocyjne i edukacyjne MLEKOVITA zdecydowała się przystąpić do programu “Mleko z klasą”. Szkoły, do których będzie dostarczane mleko w opakowaniach z logo “Mleko z klasą” od nowego roku szkolnego będą mogły wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami. Informacje o programie “Mleko z klasą” dostępne są na stronie internetowej www.mlekozklasa.pl

MLEKOVITA oferuje atrakcyjne i wygodne dla dzieci:
– mleka bez dodatków smakowych UHT 200 ml 1,5 % tł. ze słomką
– mleczka smakowe UHT 200 ml ze słomką
Produkt nie wymaga gotowania przed spożyciem ani przechowywania w lodówce, zachowuje sześciomiesięczny termin przydatności do spożycia w temperaturze do 25oC.

Ponadto w ramach Programu oferujemy:
– Jogurt naturalny Freskovita (kartonik 200g), z terminem przydatności do spożycia 28 dni (należy przechowywać w temp. od +2oC do + 8oC).

W celu większego zachęcenia placówek oświatowych do udziału w programie “Mleko z klasą” zobowiązujemy się do prowadzenia wszystkich spraw formalnych. Do zadań placówek oświatowych należy wyłącznie przechowywanie niewielkiej ilości odpowiedniej dokumentacji.

W przypadku zainteresowania powyższą ofertą lub chęci uzyskania szerszych informacji prosimy o kontakt.

Marcin Jaroszewicz
Koordynator Programu Grupy Kapitałowej Mlekovita
TEL. 0 86 27 58 206
mjaroszewicz@mlekovita.com.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.