fbpx

pH gleby wpływa na przyswajalność składników pokarmowych. Glebę zakwaszają głównie nawozy azotowe

Z punktu widzenia dostępności składników pokarmowych z gleby oraz sprzyjających warunków dla rozwoju większości roślin, za optimum można przyjąć odczyn lekko-kwaśny lub obojętny.

Projekt INFOCAP - baner

Z kwaśnych gleb na ogół dobrze pobierane są mikroelementy (wyjątkiem jest molibden), zaś z makroelementów saletrzana forma azotu – NO3. Jest ona zawarta w 25 proc. w RSM, w 50 proc. w saletrze amonowej i saletrzakach, w tym salmagu oraz w 100 proc. w saletrach: wapniowej, potasowej magnezowej i wapniowo-potasowej. Saletrzanej formy azotu nie zawiera natomiast mocznik i siarczan amonu.

Z punktu widzenia dostępności składników pokarmowych z gleby oraz sprzyjających warunków dla rozwoju większości roślin, za optimum można przyjąć odczyn lekko-kwaśny (pH 5,6-6,5) lub obojętny (6,6-7,2).

Glebę zakwaszają głównie nawozy azotowe

Z gleb bardzo kwaśnych (pH poniżej 5), również niektóre mikroelementy (bor, miedź, cynk) przechodzą w formy trudniej dostępne dla roślin. Z kolei w glebach alkalicznych (pH ponad 7,2), głównie mikroelementy stają się mniej dostępne dla roślin, z wyjątkiem molibdenu.

Poza tym wysokie pH gleby i związana z tym wysoka zawartość wapnia utrudnia pobieranie z gleby magnezu i fosforu. Ten ostatni zarówno w glebach alkalicznych, jak też kwaśnych, przechodzi w formy trudno dostępne dla roślin.

Przy stosowaniu wysokich dawek nawozów azotowych dochodzi do stopniowego spadku w kolejnych latach pH gleby, gdyż większość z nich oddziałuje zakwaszająco.

W największym stopniu: siarczan amonu, następnie mocznik, RSM i saletra amonowa, zaś w niewielkim stopniu saletrzaki, w tym salmag. Alkalizująco na glebę oddziałują rzadko stosowane w uprawie polowej saletry: wapniowa, magnezowa, potasowa i wapniowo-potasowa.

Przy skrajnych wartościach pH gleby zachodzi silny antagonizm

Niedobór magnezu występuje zazwyczaj w lekkich, a zarazem kwaśnych glebach, ale także w zasadowych, z wysoką koncentracją wapnia i potasu (silny antagonizm).

W glebach kwaśnych zachodzi ponadto wyraźny antagonizm pomiędzy jonami wodoru i magnezu oraz wodoru i potasu. Makroelementy te są wówczas słabiej zatrzymywane przez kompleks sorpcyjny gleby, co powoduje ich wymywanie z roztworu glebowego.

Kwaśny odczyn gleby zaburza więc prawidłowe odżywianie roślin fosforem, potasem, magnezem, wapniem i molibdenem.

Niekorzystnym następstwem zakwaszenia gleb jest też wzrost rozpuszczalności i przyswajalności metali ciężkich, w tym mikroelementów (manganu i żelaza), a przede wszystkim bardzo groźnych dla ludzi i zwierząt: kadmu i ołowiu.

Niemniej dla poszczególnych kategorii agronomicznych gleb, a ściślej ich zwięzłości, za optymalny zakres pH w KCl przyjmuje się: 5.1-5,5 – dla gleb bardzo lekkich, 5,6-6  – dla lekkich, 6,1-6,5 – dla średnio zwięzłych oraz 6,6-7,2 dla zwięzłych.

Optymalne pH gleby

Rozpatrując szczegółowo poszczególne składniki, optymalne pH dla ich dobrej przyswajalności zawiera się w następujących przedziałach dla:

  • azotu od 5,6 do ponad 7,5 (w zależności od formy N), w glebach kwaśnych (pH poniżej 5,6), lepiej przyswajane są jony saletrzane – NO3, zaś w obojętnych (pH 6,6-7,2) i  alkalicznych (pH powyżej 7,2) amonowe – NH4;
  • fosforu od 5,6 do 6,8;
  • potasu powyżej 5,5;
  • magnezu i wapnia powyżej 6,5;
  • siarki powyżej 6;
  • boru, miedzi i cynku od 5 do 6,5, a nawet (niewielki spadek przyswajalności) do 7;
  • manganu poniżej 6,5 (im niższe pH tym lepsza przyswajalność);
  • żelaza poniżej 6 (im niższe pH tym lepsza przyswajalność);
  • molibdenu powyżej 6,5 (im wyższe pH tym lepsza przyswajalność).

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.