fbpx

Pfeifer & Langen: Wysokie plony przedłużą kampanię buraczaną

Tegoroczna kampania buraczana w cukrowniach spółki Pfeifer & Langen Polska S.A. rozpoczęła się 6 września. Dzięki temu, że wszystkie procesy remontowe i inwestycyjne zostały zakończone terminowo, cukrownie przerabiają planowane wcześniej ilości buraków. Koniec kampanii – ze względu na wyższe niż oczekiwane plony korzeni – planowany jest na 8 stycznia 2023 r. w Cukrowni Glinojeck i na 18 stycznia 2023 r. w cukrowniach w Wielkopolsce.

Samasz loteria - baner

Susza w lipcu i pierwszej połowie sierpnia spowodowała, że plantatorzy obawiali się o wysokość plonów. Ale te pozytywnie zaskoczyły zarówno rolników, jak i specjalistów działu surowcowego. Po pierwszym miesiącu kampanii ich wysokość wynosi 61 t/ha. Rośnie również zawartość cukru w burakach. Deszczowy okres na przełomie sierpnia i września spowodował, że początkowo była ona na dość niskim poziomie – średnio 15,3 proc. Dobra pogoda w drugiej połowie września i początku października spowodowała, że zawartość cukru w burakach szybko rośnie i średnie wartości przekraczają już 16,3 proc.

We wrześniu zarząd Pfeifer & Langen Polska S.A. uzgodnił ze Związkami Plantatorów Buraka Cukrowego nowe warunki skupu. Cena jednej tony buraków kontraktowanych o jakości standardowej dla plantatorów, którzy podpisali umowę na 2023 r. wynosi (razem z zaliczką na poczet rozliczenia ceny ostatecznej) równowartość 48 euro plus VAT.

W tym samym czasie wyraźnie spadły ceny pszenicy, kukurydzy i rzepaku. To spowodowało, że uprawa buraków stała się najbardziej opłacalna w porównaniu z tymi roślinami.

Syngenta - baner corner

– To prawda, szczególnie po podwyżce cen skupu do 48 euro za tonę. Buraki są najbardziej opłacalną rośliną w naszym gospodarstwie – potwierdza Witold Skrzypczak, dyrektor Gospodarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Dłoni. W ostatnim roku wzrosły wprawdzie koszty nawozów, paliw czy środków ochrony roślin, ale – jak zauważa Witold Skrzypczak – buraki potrzebują proporcjonalnie mniej czystych składników niż na przykład zboża, więc wzrost cen nawozów nie był tak dotkliwy. – Ceny skupu zbóż i szczególnie rzepaku, po początkowych wzrostach, obecnie spadają. A ceny skupu buraków cukrowych stabilnie rosną – mówi dyrektor Gospodarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Dłoni. Dodatkowo nowoczesne metody uprawy pozwalają zmniejszyć liczbę przejazdów po polu, a co za tym idzie – ograniczyć koszty paliwa. – Dzięki zmianie sposobu uprawy i stosowaniu płodozmianu dołączyliśmy do programu sekwestracji węgla. Przychody z tego tytułu w tym roku to może być dodatkowe ok. 600 zł z hektara – wylicza Skrzypczak.

Plantatorzy otrzymają również dodatkową płatność do powierzchni uprawy buraków cukrowych. Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2022 r. ta płatność wynosi 1806,58 zł/ha. Z powodu wysokiej opłacalności uprawy buraków cukrowych Związek Producentów Cukru w Polsce przewiduje, że w przyszłym roku powierzchnia upraw tej rośliny znacząco wzrośnie.

Źródło: Pfeifer & Langen Polska

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.