fbpx

Pestycydy w żywności. Wściekli europosłowie żądają klauzul zwierciadlanych w umowach o wolnym handlu

Wg raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w 96,3% prób żywności przebadanych w roku 2022 poziom ilości pestycydów był niższy od dopuszczalnego. Okazuje się jednak, że pozostałe prawie 5% to próby pochodzące głównie z żywności importowanej.

Samasz loteria - baner

Podczas ostatniej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego członkowie komisji dyskutowali na temat pozostałości pestycydów w żywności sprzedawanej w Unii Europejskiej. Podstawą debaty było sprawozdanie EFSA z marca 2023 r., w którym przedstawiono wyniki w oparciu o 110 829 prób przeanalizowanych w 2022 r.

Substancje nieznanego pochodzenia

EFSA stwierdziła w raporcie, że w 96, 3% próbek nie było przekroczonych dopuszczalnych limitów pestycydów, jednak europosłów nie usatysfakcjonowały przedstawione dane. Krytyka raportu płynęła ze wszystkich frakcji Parlamentu Europejskiego.

– To dobrze brzmi, ale skoro 96,3% samochodów nie zabije nas, to znaczy, że 1 na 25 jest zagrożeniem. Dlatego uważam, że wskaźniki są niepokojące, tym bardziej, że w raporcie mamy substancje, o których nie wiemy, skąd się wzięły – denerwował się Luke Flanagan z Lewicy.

Raffaele Stancanelli  (Patrioci dla Europy) stwierdził, że nawet jeśli tylko w 5% stwierdzono przekroczenie poziomów, to te 5 procent spośród 110 829 prób to jednak całkiem spora liczba.

Zakazane pestycydy i nieuczciwa konkurencja

Poseł Zielonych, Thomas Waitz, był oburzony tym, że w badaniu wykazano 5% prób niewiadomego pochodzenia, a w 50% tych prób, w których poziom pestycydów był przekroczony, były pestycydy zakazane w Unii Europejskiej.

– Jak to możliwe, skoro pochodzenie żywności ma być udokumentowane? Te pestycydy znajdują się w 75% badanej importowanej żywności. Czyli co to jest – nielegalny przemyt? Na pewno nieuczciwa konkurencja – grzmiał Waitz.

Poseł Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów Dario Nardanelli również stwierdził, że w większości przekroczenie limitów stwierdzono w produktach importowanych do UE, co oznacza, że powinno się informować konsumentów o niebezpieczeństwie dla zdrowia produktów importowanych.  Elsi Katainen z Grupy Odnowienie Europy zauważyła, że wiele prób z przekroczeniem poziomów zawierało nawet 16 pestycydów, i to w owocach czy warzywach, których nie gotujemy przed spożyciem.

Klauzule zwierciadlane – natychmiast

Wszyscy członkowie Komisji Rolnictwa PE zażądali do Komisji Europejskiej wymogu “klauzul zwierciadlanych” w umowach o wolnym handlu.

Ester Herranz Garcia (EPP) wprost mówiła, że im więcej produktów z krajów trzecich, tym więcej pestycydów:

– Mamy trzykrotnie więcej niedozwolonych pestycydów w produktach, których się nie gotuje; 200% więcej pestycydów w owocach i warzywach. 74 substancje niedozwolone w UE znajdują się w żywności sprzedawanej w Unii a niewyprodukowanej w Unii. Rolnicy w UE nie mogą korzystać z tych substancji, to nieuczciwa konkurencja. Wymagamy zwierciadlanych klauzul i wzajemności – żądała posłanka.

Zbieranie danych – i co poza tym?

Europosłowie mówili o tym, że do Unii Europejskiej importuje się produkty z Brazylii, gdzie nie ma żadnych ograniczeń w stosowaniu pestycydów, soję z Kanady, gdzie pestycydy mogą być stosowane do 4 dnia przed zbiorem, czy pomarańcze z Ameryki Płd., które wskutek stosowania środków ochrony roślin wyglądają ładniej, a więc są chętniej kupowane w UE. Jednak działanie EFSA ogranicza się tylko do badania próbek.

– Czy działalność EFSA tylko zbieranie danych, czy są wyciągane jakieś wnioski? Czy będą zakazy importu, co dzieje się z przedsiębiorstwami, które importują zakazane produkty? Praktyka wykazuje, że nie ma żadnych zakazów – pytał Ivan David z Europy Suwerennych Narodów.

Członkowie Komisji zwracali też uwagę na to, że badania nie obejmują zbóż i pasz, a ponadto przeprowadzone były w 2022 r., więc nie są aktualne.

Czy EFSA bada “czarny rynek”?

– Byłem zaskoczony, że nie było podwyższonych wartości w przypadku zbóż: rumuńscy rolnicy protestowali przeciwko importowi zbóż z Ukrainy twierdząc, że ogromne ilości zostały sprowadzone bez certyfikatów. Czy EFSA bada “czarny rynek”? Dlaczego o tym nie mówimy? Wiemy, że są podwyższone poziomy w zbożu z Ukrainy, a badanie przeprowadzono w 2022 r. – kiedy będą aktualne badania – pytał Luis-Vincentiu Lazarus z Rumunii.

Francuski rolnik dumny i wściekły

Poseł i rolnik Benoit Cassart z Renevew powiedział to, co stanowi właściwie podsumowanie wypowiedzi wszystkich członków Komisji:

Jestem dumny i wściekły. Dumny, bo w ponad 98% produktów były spełnione normy, a wściekły, bo nie były spełnione w produktach importowanych. Pozwalamy, aby robiono z nas wariatów – najwyższy czas, by jasno wprowadzić w umowy o wolnym handlu “klauzule zwierciadlane”. 

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.