fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinPerz w ziołolecznictwie

Perz w ziołolecznictwie

Perz dla rolników jest dokuczliwym chwastem. W ziołolecznictwie znajduje jednak zastosowanie. Okazuje się, że z kłączy możemy zrobić zdrowotny napar do picia.

Wysuszone kłącza perzu (Agropyri rhizoma) mogą być wykorzystywane w ziołolecznictwie. Zawierają bowiem specyficzne cukry (polifruktany), mannitol, łatwo przyswajalną krzemionkę i inne składniki mineralne oraz witaminy i kwasy organiczne. Związki krzemu zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych, wpływają korzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. Wyciąg z kłączy wykazuje działanie  moczopędne, przeciwreumatyczne, osłaniające, przeczyszczające oraz leczące nadciśnienie.

Z tego względu wyciągi z kłączy perzu są cennym składnikiem wielu  preparatów zielarskich: Degrosan, Fitolizyna, Fito-Mix VI, Fito-Mix XI i Fito-Mix XIII, Laxiflos.  Wyciągi (napar, odwar) z wysuszonych lub świeżych, oczyszczonych z ziemi kłączy, można też sporządzać samodzielnie, zalewając je gorącą wodą lub gotując do 10 min. na lekkim ogniu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.