fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinPerz – uciążliwy chwast dla roślin uprawnych

Perz – uciążliwy chwast dla roślin uprawnych

Perz nie tylko konkuruje z rośliną uprawną o składniki pokarmowe, wodę, tlen i światło, ale też bywa przenosicielem patogenów grzybów chorobotwórczych, atakujących zboża i  inne rośliny uprawne.

Dotyczy to głównie mączniaka właściwego oraz rdzy żółtej i źdźbłowej. Poza tym jest rośliną żywicielską dla niektórych szkodników (rolnic, niezmiarki paskowanej i ploniarki zbożówki). Jego podziemne rozłogi mogą  przerastać bulwy ziemniaka.

Występuje zwykle w większym nasileniu na zaniedbanych polach, np. przejętych z dzierżawy. Preferuje gleby zwięźlejsze, żyzne, próchniczne, gdzie (jeśli nie jest zwalczany), wypełnia rozłogami w okresie kilku lat cały profil warstwy ornej gleby, zazwyczaj do głębokości 15 cm.  Na  lżejszych, bardziej napowietrzonych i suchszych glebach sięga do 20 cm.

W sezonie wegetacyjnym może wytworzyć ponad 40 t/ha świeżej masy podziemnych rozłogów. Pobiera wówczas z gleby nawet po 100 kg N, K2O i CaO oraz do 40 kg P2O5, zaś z mikroelementów znaczące ilości Fe i Mn, poza tym duże ilości krzemionki.

Perz (Elymus repens) należy do klasy jednoliściennych, rodziny wiechlinowate, a więc do tej samej co zboża i trawy (jest z nimi spokrewniony). Jest silnie konkurencyjnym chwastem roślin uprawnych, spotykany na wszystkich rodzajach i gatunkach gleb. Rozmnaża się zarówno z podziemnych rozłogów, jak też pozostawionych (osypanych) na polu nasion.

Charakterystyczna dla perzu jest szorstka (owłosiona) górna powierzchnia liści, zaś w dalszej fazie wegetacji kłoski, ustawione szerszą stroną do osi kłosa. Te cechy oraz podziemne rozłogi, odróżniają go od innych traw. Rośliny perzu wyrastają na wysokość do 100, a nawet (w dobrych warunkach) 150 cm.

Zobacz także:

Zwalczanie perzu wiosną w roślinach uprawnych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]