Perspektywy wysokich cen pszenicy oddalają się

Fot. mw

Bardzo ważną rolę w kontekście rozwoju cen pszenicy na światowych giełdach będzie odgrywała kwestia zbiorów i zapasów kukurydzy. Te jak na razie zapowiadają się nieźle, a to nie jest najlepsza informacja dla rolników.

Jak informuje serwis Kaack, USDA szacuje powierzchnię zbiorów kukurydzy w USA na 83,4 mln akrów, czyli o 1,3 mln więcej niż w czerwcowym raporcie WASDE. Szacowany na 181 buszli z akra średni plon daje więc dodatkowe 235,5 mln buszli, czyli 5,97 mln ton. Przy łącznych zbiorach szacowanych na 383,5 mln ton i znacznie wyższych niż rok temu zapasach początkowych, podaż amerykańskiej kukurydzy wzrośnie więc prawdopodobnie nawet o ponad 10 mln ton. Ponadto stan plantacji na chwilę obecną wygląda bardzo dobrze; 69% zaliczono do stanu dobrego lub bardzo dobrego, co stanowi wartość o 19% wyższą r/r.

Samasz loteria - baner

To, co podkreśla serwis Kaack i o czym mówił podczas Polish Grain Day 2024 analityk InfoGrain Mirosław Marciniak, to fakt, że dla stanu upraw w USA kluczowy będzie przebieg pogody w lipcu, w związku z czym na precyzyjne prognozy jest jeszcze za wcześnie.

Oczywiście niewykluczone jest, że niesprzyjające warunki pogodowe doprowadzą do wzrostu cen kukurydzy a tym samym pszenicy. Niska opłacalność produkcji może też spowodować zmniejszenie zasiewów w Ameryce Południowej, co z kolei mogłoby doprowadzić do wzrostu cen. Jednak jak czytamy w serwisie Kaack, bardziej prawdopodobne jest utrzymanie ich w trendzie bocznym, a znaczne podwyżki mogłyby być wynikiem poważnych nieurodzajów lub kryzysów politycznych.

Najważniejsze rozstrzygnięcia dopiero jednak przed nami.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj