Perły 2009 za borowiki, śledzia, żurawinę i dorsza

Finał konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, który odbył się podczas targów Polagra-Food (14-17 września 2009), wyłonił laureatów Pereł 2009 – nagrody przyznawanej za najlepsze tradycyjne produkty spożywcze. Wśród zwycięzców znalazły się cztery produkty z Pomorza.”

Pierwszy etap konkursu przeprowadzono na Pomorzu 24 maja, podczas Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego. Wybrano osiem wyrobów, które reprezentowały Pomorze na targach w Poznaniu: borowiki marynowane, śledzia po kaszubsku hylyng opiekany z cebulą, gruszkę gdańską gdańczonkę, chłopską szynkę wędzoną, metkę mojuszewską, żurawinę mermecką – żurawinówkę po mermecku, zupę bursztynową i dorsza po gdyńsku z bobem na boczku oraz potrawkę z kury i zupę z kury.

Spośród nominowanych 47 produktów i potraw Pomorze uzyskało cztery tytuły Pereł 2009. W kategorii Produkt” nagrodę odebrali:
Bernadeta Puzdrowska (agroturystyka Kaszubski Zapiecek, Ostrzyce gmina Somonino), za śledzia po kaszubsku – hylyng opiekany z cebulą,
Dagmara Mazurek (Mermet gmina Lubichowo) za żurawinę mermecką i żurawinówkę po mermecku,
przedstawiciele spółki Fungopol (Kinice gmina Brusy) za borowiki marynowane.
W kategorii “Potrawa” komisja konkursowa nagrodziła Andrzeja Ławniczaka z PHU Billar (Gdynia) za dorsza po gdyńsku z bobem na boczku.