fbpx

PE: Nie klatkom konwencjonalnym

Parlament Europejski odrzucił, podczas pierwszego po wakacjach posiedzenia, wniosek Polski w sprawie przedłużenia terminu wymiany klatek konwencjonalnych dla kur niosek na klatki ulepszone.

Członkowie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego byli zgodni, że opóźnienie wprowadzenia zakazu stosowania klatek tradycyjnych byłoby krokiem wstecz w zakresie unijnej polityki odnośnie dobrostanu zwierząt. Posłowie zdają sobie jednak sprawę, jak zauważył przedstawiciel Irlandii, że pomimo wejścia w życie nowych przepisów, w 2012 r. jeszcze jedna trzecia wszystkich jaj sprzedawanych na rynku unijnym będzie pochodziła z produkcji w klatkach konwencjonalnych.

Dyrektywa w sprawie dobrostanu kur niosek (nr 1999/74/WE) została przyjęta w 1999 r., a na początku 2008 r. Komisja Europejska potwierdziła, że zakaz stosowania klatek konwencjonalnych zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2012 r. Jednak od tego czasu, kilka państw członkowskich UE, w tym Polska, sprzeciwia się przyjętemu w dyrektywie rozwiązaniu.
Polska delegacja złożyła w lutym br. wniosek o przesunięcie o 5 lat do 2017 r. terminu wymiany klatek do Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE. Czas na dostosowanie jest dla większości polskich producentów jaj zbyt krótki, ze względu na wysokie koszty wymiany klatek. Wielu producentów liczy się z opuszczeniem branży, jeśli ten termin nie zostanie przedłużony. Rada odrzuciła jednak apel Polski, argumentując, że jego przyjęcie podważyłoby wiarygodność instytucji UE we wdrażaniu prawa wspólnotowego oraz spowodowałoby dezorganizację unijnego sektora produkcji jaj.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.