PE: humanitarny ubój

W dniu wczorajszym Parlament Europejski pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia, zapewniający poszanowanie najwyższych standardów humanitarnych przy uboju zwierząt i ograniczenie ich cierpienia fizycznego i psychicznego. Wprowadzone podwyższone standardy ochrony zwierząt będą dotyczyć nie tylko producentów w Unii Europejskiej, ale także importerów produktów mięsnych do Europy. N

Ideą podjętej inicjatywy legislacyjnej jest zapewnienie poszanowania możliwie najwyższych standardów humanitarnych, przy najdalej idącym ograniczeniu cierpienia fizycznego i psychicznego zabijanych zwierząt i jednoczesnym dążeniu do wyeliminowania zbędnego okrucieństwa”, jak podano w komunikacie prasowym.

Zmiany w przepisach mają gwarantować uśmiercanie zwierząt wyłącznie przy użyciu metod zapewniających natychmiastową śmierć lub po oszołomieniu. Odstępstwo przewidziano tylko w przypadku uboju rytualnego, podczas którego zwierząt nie pozbawia się świadomości przed ubojem – z pobudek religijnych.

“Co roku w Unii Europejskiej dokonuje się uboju zwierząt na ogromną skalę. Statystyki podają, że rocznie zabija się prawie 360 mln trzody chlewnej, bydła, owiec i kóz, ponad 4 mld sztuk drobiu oraz około 25 mln zwierząt futerkowych. Ponad 330 mln jednodniowych piskląt uśmiercanych jest w wylęgarniach. W wyniku zagrożenia chorobami zakaźnymi uśmiercane są kolejne miliony zwierząt”, podaje komunikat.

E.G./WRP
na podst. PE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności