Parlament Europejski zdecydował: Atom i gaz zrównoważonymi źródłami energii. Ekolodzy przeciwni

Posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali dziś za włączeniem gazu ziemnego i energii jądrowej do listy zrównoważonych źródeł energii, co jest ważnym krokiem w stronę bezpieczeństwa energetycznego Europy. Wywołało to gwałtowną reakcję środowisk proekologicznych.

reklama
Baner Amazone

Za przyjęciem wspomnianych źródeł energii do listy źródeł zrównoważonych opowiedziało się 328 europarlamentarzystów. 278 było przeciwko, a 33 wstrzymało się od głosu.

– Parlament Europejski nie sprzeciwił się aktowi delegowanemu Komisji w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zmiany klimatu (zwanej potocznie taksonomią). Komisja proponuje w nim, by na określonych warunkach włączyć konkretne rodzaje działalności w dziedzinie gazu i energii jądrowej do wykazu ekologicznej działalności gospodarczej objętej taksonomią unijną – czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego.

reklama
Baner Kioti

– Ponieważ Komisja uważa, że prywatne inwestycje w działalność w dziedzinie gazu ziemnego i energii jądrowej mogą odegrać ważną rolę w transformacji ekologicznej, zaproponowała by niektóre rodzaje tej działalności zaklasyfikować jako działalność przejściową, która przyczynia się do łagodzenia skutków zmiany klimatu. Niektóre rodzaje działalności związane z energią jądrową i gazem tymczasowo włączono do wykazu ekologicznej działalności gospodarczej. Muszą one jednak spełniać konkretne warunki oraz wymogi w dziedzinie przejrzystości – czytamy dalej.

Jeżeli do 11 lipca nie pojawi się veto , akt zacznie obowiązywać od 1 stycznie 2023 roku.

– To brudna polityka i skandaliczny wynik określenia gazu i energii jądrowej jako zielonych i utrzymania większej ilości pieniędzy napływających do skarbca wojennego Putina, ale teraz będziemy walczyć z tym w sądach – powiedziała Ariadna Rodrigo, działaczka Greenpeace.

Nieco odmienne zdanie ma… ukraiński minister energetyki.

– Głęboko wierzę, że włączenie gazu i energii jądrowej do taksonomii jest ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego w Europie, zwłaszcza w perspektywie zastąpienia rosyjskiego gazu – stwierdził.

– Wojna Rosji na Ukrainie skłoniła 27-narodowy blok do zerwania więzi z niektórymi rosyjskimi paliwami kopalnymi. Kraje członkowskie zgodziły się zakazać 90 proc. rosyjskiej ropy do końca roku, oprócz zakazu importu rosyjskiego węgla, który zacznie obowiązywać w sierpniu. Jednak UE nie objęła sankcjami gazu – paliwa używanego do zasilania fabryk i wytwarzania energii elektrycznej – z obawy przed poważnym zaszkodzeniem europejskiej gospodarce – informuje serwis Barchart.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI