Park Wiatrowy Suwałki prawie gotowy

RWE – firma specjalizująca się wwytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej igazu – zakończyła ostatni etap inwestycji w Farmę Wiatrową Suwałki. Po montażu wież, gondoli, śmigieł, wirników i generatorów przyszedł czas na podłączenie turbin do sieci. Uruchomienie wiatraków zwiększy produkcję energii wiatrowej w Polsce o około 10% w stosunku do roku 2008.

Na każdej z osiemnastu 100-metrowych wież zamontowany został wirnik o średnicy prawie 93 m. Moc turbin wiatrowych pozwoli wytwarzać rocznie przynajmniej 80 mln kilowatogodzin energii elektrycznej, co pozwoli rocznie uniknąć emisji do atmosfery około 80 tysięcy ton dwutlenku węgla. Turbiny wiatrowe zapewnią energię elektryczną przynajmniej 40 tysiącom gospodarstw domowych.

Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z szeregu projektów energetyki wiatrowej, realizowanych przez RWE w Polsce. Do 2015 roku firma planuje wybudować w Polsce 300 megawatów energii z tego źródła. Kolejnym etapem inwestycji RWE w energetykę wiatrową będzie budowa farmy wiatrowej w Tychowie. Jej ukończenie planowane jest na 2010 r. RWE planuje zainstalować w tej lokalizacji 15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 megawatów każda.