fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczePaństwo musi wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii

Państwo musi wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii

Walne Zgromadzenie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wnioskuje o wprowadzenie ułatwień w odniesieniu do energii odnawialnej związanej z produkcją biopaliw     (bioetanol i biodiesel), co mogłoby pozwolić miedzy innymi na zagospodarowanie znacznej nadwyżki występującej w produkcji rolnej i wykorzystanie znacznych obszarów rolnych aktualnie nie użytkowanych rolniczo.

Zdaniem ŚIR należy opracować projekt dofinansowania np. na budowę biogazowni, aby zdejmować nadwyżki z rynku owoców, warzyw, innych produktów rolniczych przy odpowiednim dofinansowaniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które przetwarzałyby nadwyżki płodów rolnych w energię rolniczą, którą rolnik mógłby wykorzystać we własnym gospodarstwie rolnym.

W ocenie izby również wykorzystanie fotowoltaiki obniży koszty np. przy przetrzymywaniu owoców i warzyw w chłodniach.

– Państwo musi wspierać tego rodzaju inwestycję ponieważ instalacja fotowoltaiczna jest droga, a uzyskiwana energia ze źródeł odnawialnych powinna być zwolniona z obciążeń fiskalnych. Należy stworzyć preferencje w prawie umożliwiające zakładanie spółdzielni w celu produkcji energii odnawialnej przez grupę mieszkańców wsi, co łagodziłoby nastroje przeciwne takiej inwestycji – mówi Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

Źródło: ŚIR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.