Panorama Pól w Wielkopolsce

Pod koniec maja odbyła się trzecia już edycja Panoramy Pól. Jest to okazja do prezentacji innowacyjnych rozwiązań do stosowania w uprawach.

W dniu 26 maja w Wielkopolsce (Stary Lubosz k/ Kościana) miała miejsce inauguracja III edycji spotkań z rolnikami, realizowanych w ramach Panoramy Pól. Są to warsztaty polowe w całości poświęcone nowoczesnym technologiom odżywiania zarówno roślin, jak i samej gleby.

Uczestniczącym zaprezentowano innowacyjne rozwiązania do stosowania w uprawie zbóż, rzepaku, kukurydzy i buraka cukrowego. Tegoroczne spotkania realizowane były pod hasłem: przełom w odżywianiu fosforem.

Tradycyjnie już organizatorzy imprezy zaprezentowali technologie nawożenia oparte na składnikach odżywczych i substancjach biostymulujących. Uprawy nawożone tymi produktami rodzą nie tylko wyższe plony, ale także i lepsze jakościowo – ich jakość handlowa w porównaniu z płodami zbieranymi z plantacji, które są uprawiane tradycyjnymi metodami agrotechnicznymi jest znacząco wyższa.

Głównym przekazem spotkania była promocja nawozów, które działają wielopłaszczyznowo. Nie tylko dokarmiają rośliny, ale także stymulują zachodzące w nich procesy fizjologiczne i biochemiczne, a równocześnie powodują zmiany fizyczne w glebie, sprzyjają rozwojowi flory i fauny glebowej, korzystnie wpływają na jej odczyn oraz przekształcają składniki pokarmowe z form nieprzyswajalnych na przyswajalne dla roślin. To kompleksowe oddziaływanie tych produktów na rośliny i glebę, jest jednym z ich bardzo ważnych wyróżników spośród innych nawozów dostępnych na rynku.

Podczas warsztatów zaprezentowane zostały więc nawozy, które nie tylko wzbogacają glebę w składniki pokarmowe niezbędne dla roślin, zapobiegają ewentualnym niedoborom tych składników, ale spełniają także dodatkowe funkcje – poprawiają odżywienie roślin aktywując pobieranie i transport składników mineralnych, ograniczają wpływ stresów na rośliny, intensyfikują proces fotosyntezy czy też poprawiają strukturę gleby oraz aktywność mikroorganizmów glebowych, aktywują rozwój systemu korzeniowego, stymulują rośliny w fazie kiełkowania i krzewienia.

W tym roku podczas pokazu technologii nawożenia prelegenci najwięcej czasu poświęcili kwestiom związanym z zapobieganiem uwsteczniania się fosforu. Pierwiastek ten spośród wszystkich składników pokarmowych najbardziej narażony jest na uwstecznianie, co w znaczący sposób ogranicza jego wykorzystanie. Proces ten polega na wiązaniu fosforu z kationami glinu, żelaza oraz wapnia, co jest przyczyną przechodzenia do form, które są słabo dostępne dla roślin.  

Rzeczywiście na prezentowanych poletkach można było gołym okiem dostrzec różnice pomiędzy skutecznością tradycyjnych metod nawożenia i przedstawianymi nowościami na polskim rynku – nawozami zapobiegającymi uwstecznianiu się fosforu. Rośliny dobrze odżywione fosforem wytworzyły silnie rozwinięty system korzeniowy, były bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Optymalny dostęp do tego składnika umożliwi im zawiązanie większej ilości nasion oraz skróci termin dojrzewania.

Prelegenci dużo uwagi poświęcili także efektywności stosowania mikronawozów. Tego typu preparaty ewidentnie sprzyjają rozwojowi roślin w początkowych fazach wzrostu, co w konsekwencji wpływa na szybsze i bardziej wyrównane wschody. Innowacyjna technologia, jaką zastosowano przy produkcji tego typu preparatów pozwala na ich aplikację w bezpośrednim sąsiedztwie nasion. Co ważne, wymieszanie nawozu z nasionami nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Nawóz miesza się z nasionami bezpośrednio przed siewem i tak przygotowaną mieszankę wsypuje do zbiornika nasiennego siewnika. Ważne jest, iż wielkość granulek nawozu oraz ich ciężar zostały tak dobrane, aby nie dochodziło do zjawiska sedymentacji w czasie jazdy siewnika na polu.

Technika przygotowania do wysiewu nawozu i sam wysiew nie są skomplikowanymi czynnościami. Bardzo dobre wymieszanie uzyskujemy wykorzystując do tego na przykład zwykłą betoniarkę. Efektywne oddziaływanie w początkowych okresach wegetacji finalnie skutkuje zwyżką plonu.

Oprócz konsultacji z zakresu odżywiania roślin i agrotechniki, których udzielali organizatorzy spotkania i goście specjalni: dr Witold Szczepaniak i dr Jarosław Grocholski, podczas imprezy można było uzyskać także porady dotyczące żywienia zwierząt.

Po zakończeniu części merytorycznej zorganizowano spotkanie integracyjne, podczas którego uczestnicy mogli w bezpośrednich rozmowach wymieniać się własnymi doświadczeniami.
Panorama Pól organizowana przez Timac Agro Polska cieszy się dużym zainteresowaniem i wpisała się już na stałe w kalendarz imprez rolniczych.

Anna Rogowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności