Pani Józefa Kapsa – profesorem nauk rolniczych

Dr hab. Józefa Kapsa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie, Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie,znalazła się w gronie 42 uczonych, którzy otrzymali 15 lutego nominacje profesorskie z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim 42 nominacje profesorskie. – To ważne wydarzenie w życiu naukowca. Profesor to pewien sztandar, na który wszyscy adepci, studenci patrzą jak na wzorzec. To postać, która wyznacza kierunki i wpływa na kształtowanie postaw – mówił prezydent.

Prezydent podkreślił, że to wielkie wyzwanie dla nas wszystkich, dla państwa polskiego, dla tych, którzy tworzą wzorce zwłaszcza w tak ważnym miejscu jakim są wyższe uczelnie, gdzie kształtuje się polską inteligencję, przyszłość narodu i społeczeństwa.

Uczeni, którzy otrzymali nominacje profesorskie reprezentują uczelnie takie jak: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Śląski, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Śląska.

Wśród nominowanych profesorów są przedstawiciele nauk technicznych, medycznych, biologicznych, chemicznych, rolniczych, nauk o ziemi, ekonomicznych, matematycznych, fizycznych, prawnych.

Prof nauk rolniczych dr hab. Józefa Kapsa
Pani Profesor Józefa Kapsa jest pracownikiem Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie od 1974 roku. Jest Kierownikiem Pracowni Ochrony Ziemniaka w Zakładzie Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie. Profesor Józefa Kapsa zdobyła duże doświadczenie w zakresie fitopatologii i ochrony roślin. Jej zainteresowanie skupia się na grzybiczych i bakteryjnych czynnikach chorobotwórczych w uprawach ziemniaków, metodach ochrony roślin, monitorowaniu zmian w populacjach patogenów chorobotwórczych i prognozowaniu dla systemów decyzyjnych DSS w ochronie ziemniaka, szczególnie Phytophthora infestans i Alternaria ssp. Od kilku lat współpracuje z wieloma międzynarodowymi firmami agrochemicznymi w celu prowadzenia badań związanych z oceną skuteczności nowych fungicydów w ochronie ziemniaka. Efektem tych badań jest podstawa ich procedury rejestracji w Polsce. W swojej karierze Profesor Józefa Kapsa była głównym kierownikiem badań 2 polskich projektów przyznanych przez Komitet Badań Naukowych. Uczestniczyła również w 4 międzynarodowych projektach badawczych. Od 2000 roku uczestniczy w badaniach będących kontynuacją międzynarodowego programu badawczego dla monitorowania i prognozowania patogenów oraz wdrażania systemów wspomagania decyzji w ochronie roślin. Profesor Józefa Kapsa jest aktywnym członkiem wielu międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych w EAPR, Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Ochrony Roślin. W latach 2002-2008 była przewodniczącą Sekcji Fitopatologicznej w Europejskim Stowarzyszeniu do Badań nad Ziemniakiem (EAPR).
Prof. dr hab. J. Kapsa opublikowała dotychczas 73 oryginalne prace naukowe w czasopismach krajowych i międzynarodowych oraz przedstawiła 126 artykułów w polskich i międzynarodowych konferencjach na temat patogenów ziemniaka, metod ochrony roślin oraz wdrażania systemów decyzyjnych DSS w uprawach ziemniaka w naszym kraju.

Serdecznie gratulujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności