Pandemia niszczy unijny rynek ziemniaków

Pandemia koronawirusa wywiera niszczący wpływ na rynek ziemniaków konsumpcyjnych Unii Europejskiej, co będzie miało reperkusje dla innych segmentów rynku ziemniaków, w tym dla europejskich organizacji producentów takich jak spółdzielnie działające w łańcuchu dostaw ziemniaków świeżych oraz zajmujące się produkcją skrobi.

Zdaniem Arnaud Delacour, przewodniczącego grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca, straty wynikające z kryzysu COVID-19 są szacowane na ponad 400 mln euro w UE, do czego należy dodać utratę wartości dodanej generowanej przez handel, przetwórstwo, HoReCa i inne kanały.

– Rezerwy gospodarcze rolników zostały wyczerpane, gdyż ubiegły rok był fatalny dla naszego sektora, który został dotknięty wyjątkową suszą. Potrzebujemy szybkiej pomocy w zakresie płynności finansowej i rządowych gwarancji kredytowych, by przetrwać ten trudny okres. Wszystkie środki zainicjowane przez Komisję Europejską muszą być realizowane w skoordynowany sposób przez 27 państw członkowskich UE, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia zakłóceń na rynku wewnętrznym – mówi Arnaud Delacour.

Copa i Cogeca wzywają Komisję Europejską do zapewnienia wsparcia finansowego pochodzącego spoza budżetu WPR oraz do rozważenia wprowadzenia tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla europejskiego sektora ziemniaczanego.

Organizacje europejskich rolników i spółdzielni rolniczych postulują do Komisji o uruchomienie art. 219 i 221 rozporządzenia o jednolitej WORR, aby zapewnić lepszą organizację łańcuchów dostaw ziemniaków i lepiej je przygotować do stawienia czoła przyszłym problemom, które mogą wystąpić po zniesieniu środków izolacji domowej w UE i w krajach trzecich.

Copa i Cogeca apelują do Komisji Europejskiej również o wsparcie dla prywatnego przechowywania frytek mrożonych wytwarzanych z ziemniaków objętych umowami przy spełnieniu pewnych warunków przez przetwórców, np. uruchomienia linii produkcyjnych przy maksymalnej mocy przerobowej, a także o wycofanie ziemniaków konsumpcyjnych ze względu na brak zbytu na nadwyżkową produkcję.

– Należy udostępnić również instrumenty prywatnego przechowywania i wycofania z rynku młodych ziemniaków, gdyż organizacje producentów takie jak spółdzielnie ucierpią na zakłóceniach na rynku powiązanych z ziemniakami konsumpcyjnymi, wynikających z przedłużenia środków izolacji domowej – informuje Biuro Prasowe Copa–Cogeca.

Copa-Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie organizacje te zapewniają zrównoważoność, innowacyjność i konkurencyjność unijnego sektora rolnictwa i gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe 500 mln osób w Europie. Copa reprezentuje ponad 23 miliony rolników i ich rodzin, a Cogeca – interesy 22 000 spółdzielni rolniczych. Zrzeszają 66 organizacji z państw członkowskich UE. Wspólnie są jedną z największych i najbardziej aktywnych organizacji lobbingowych w Brukseli.

Źródło: Copa-Cogeca

Opracował: Krzesimir Drozd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności