fbpx
Strona głównaWiadomościPandemia nie nastraja zbyt optymistycznie unijnych rolników

Pandemia nie nastraja zbyt optymistycznie unijnych rolników

Kwestionariusz w ramach europejskiego wskaźnika zaufania rolników przeprowadzony w pierwszym semestrze 2020 r. wykazał lekkie polepszenie w nastrojach rolników w porównaniu do jesieni 2019 r.

– Jednakże wzrost ten nie równoważy negatywnych odczuć obecnych wciąż w państwach członkowskich. Ankietę przeprowadzono na wczesnym etapie pandemii COVID-19. Oznacza to, że do jej wyników należy podchodzić z rozwagą, nie zapominając o kontekście. Wyniki są bardzo różne i nie uwzględniają skutków pandemii dla produkcji i kanałów Horeca (sektora hotelarskiego i gastronomicznego) – informuje Ksenia Simovic z Biura Prasowego Copa-Cogeca.

Według wskaźnika nastroje rolników nie zmieniły się znacząco w porównaniu do poprzednich wyników. Mimo że kwestionariusz nie odzwierciedla w pełni ogólnego wpływu pandemii, wywarła ona poważny wpływ na niektóre z krajów.

Widać to we Włoszech, gdzie nastroje znacznie się pogorszyły. Włochy były jednym z pierwszych krajów, w których wybuchła epidemia. Wywołało to drastyczny spadek zaufania widoczny w odczuciach rolników. Problemy we Włoszech w sposób zrozumiały spowodowane były trudnościami ze znalezieniem pracowników sezonowych, zamknięciem sektora horeca oraz spadkiem popytu krajów trzecich na wino. Doskonale widać to w wynikach – dodaje Katarina Vrublewa, starszy doradca ds. polityki Copa-Cogeca .

Jak podaje Copa-Cogeca zaufanie rolników było niskie również w Holandii. Głównym powodem prawdopodobnie był spadek popytu w sektorach sadownictwa i kwiatów, które zwykle wiosną notują szczyt sezonu. Natomiast sytuacja w sektorach wieprzowiny i drobiu praktycznie się nie zmieniła. Zaufanie w Holandii prawdopodobnie jeszcze się obniży ze względu na nieunikniony krach w niektórych sektorach i spadek cen sprzedaży oraz w produkcji.

Na pytanie, czy rolnicy zmagali się z wieloma problemami i trudnościami w prowadzeniu gospodarstw w czasie pandemii, najbardziej pozytywne były odpowiedzi niemieckich rolników – 62% stwierdziło, że nie borykało się z żadnymi trudnościami. Zaraz po nich były Włochy (56%) i Węgry (46%). Belgia osiągnęła najwięcej odpowiedzi, w których rolnicy stwierdzili, że napotkali na drobne trudności (72%). Do najczęściej pojawiających się problemów wskazywanych przez rolników należały warunki meteorologiczne, koszty produkcji, spadek cen towarów rolnych i przepisy z zakresu środowiska.

– Kolejna edycja barometru uwypukli zmagania sektora w czasie pandemii COVID-19. Wskaźnik może okazać się probierzem, dzięki któremu Komisja Europejska zweryfikuje, na ile podjęte przez nią nadzwyczajne środki przyczyniły się do złagodzenia sytuacji w państwach członkowskich – podsumowuje Simovic.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.