fbpx
Strona głównaPozostałePan-Europejski program walki z podrabianymi środkami ochrony roślin

Pan-Europejski program walki z podrabianymi środkami ochrony roślin

13 listopada odbędzie się w Warszawie druga międzynarodowa konferencja pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marka Sawickiego, poświęcona problemowi podrabianych środków ochrony roślin. N

Niedawno wydana rezolucja Rady Unii Europejskiej nawołuje do Państw Członkowskich o wypracowanie planów zmierzających do walki z podrabianiem towarów i piractwem. W komunikacie prasowym komisarz Dyrekcji Generalnej do spraw Rynku Wewnętrznego Komisji Europejskiej podkreślił, że należy podjąć skuteczne kroki walki z fałszerzami. Zwłaszcza podrabianie takich produktów, jak farmaceutyki – zdaniem komisarza – stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. A czym innym są środki ochrony roślin, jeśli nie lekarstwem dla rośliny? Ochrona konsumentów, która stanowi trzon harmonizacji prawa wspólnotowego, stanowi również najważniejszy postulat polskiej inicjatyw europejskiej platformy walki z podrabianymi pestycydami.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wraz z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin od kilku lat prowadzi walkę z tym niebezpiecznym procederem Ubiegłoroczna, międzynarodowa konferencja wykazała, że problem fałszowania środków chemicznych ma zasięg globalny i wymaga podjęcia zdecydowanych kroków. Dlatego też uczestnicy poprzedniej konferencji uznali za celowe zorganizowanie kolejnego spotkania. Tego zadania podjął się PIORiN wraz z europejskim przemysłem środków ochrony roślin.

Do udziału zaproszone zostały narodowe inspekcje, organy ścigania oraz służby celne z krajów wspólnoty europejskiej. Konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem, udział swój zadeklarowało 18 krajów Unii, przedstawiciele polskiego i europejskiego parlamentu oraz ambasady Stanów Zjednoczonych. Wynikiem konferencji będzie m.in. postulat skierowany do Komisji Europejskiej o konieczności prowadzenia wspólnych działań przeciwko podrabianiu pestycydów. Wsparcie ze strony Unii – zdaniem organizatorów – pomogłoby w opracowaniu europejskiego planu skoordynowanych działania przeciwko podrabianym środkom ochrony roślin. Doświadczenie uczy, że skuteczną walkę z podrabianymi pestycydami – stanowiącymi zagrożenie dla upraw, rolnika wykonującego zabieg, bezpieczeństwa żywności oraz środowiska naturalnego – należy koordynować na dwóch poziomach: krajowym oraz międzynarodowym. Dlatego stworzenie Pan-Europejskiego panelu wymiany informacji i współpracy transgranicznej jest jednym z założeń przyświecających instytucjom, które na całym świecie prowadzą walkę z fałszerzami pestycydów.

Dzięki doskonałej współpracy, jaką udało się nawiązać w Polsce pomiędzy Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa a Policją, Strażą Graniczną i Służbą Celną, w tym roku na południu Polski udało się zlikwidować kilka znaczących źródeł pochodzenia podróbek. Sprawy są w toku. Skala zatrzymań jedynie potwierdziła wagę problemu, ale jednocześnie udowodniła skuteczność współpracy różnych organów państwowych oraz konieczność kontynuacji prowadzonych działań.

Opr. MS/Wrp.pl
Źródło: Niezależna Agencja Prasowa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.