fbpx
Strona głównaPolecamyPamiętaj o formalnościach przy otrzymaniu darowizny, m.in. maszyn rolniczych

Pamiętaj o formalnościach przy otrzymaniu darowizny, m.in. maszyn rolniczych

Prawo dokładnie reguluje kwestie otrzymywania darowizn. Jeśli odbywa się ona w obrębie najbliższej rodziny, to wówczas nie zapłacimy podatku. Trzeba jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii.

Często zdarza się, że rodzice przepisują, czyli darowują swoim dzieciom np. maszyny rolnicze. Sporządzana jest wówczas umowa darowizny i taka rzecz przechodzi na obdarowanego bez konieczności zapłaty podatku. Należy jednak dopełnić zgłoszenia tego faktu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego właściwemu dla naszego miejsca zamieszkania.

Warto bezwzględnie pilnować terminu 6 miesięcy na zgłoszenie darowizny bądź spadku, gdyż jeśli termin minie, to podatnik definitywnie traci prawo do całkowitego zwolnienia. Nie jest możliwe wnioskowanie do organu podatkowego o przywrócenie terminu.

Jeśli z kolei otrzymujemy od rodziców pieniądze to warunkiem uzyskania całkowitego zwolnienia jest udokumentowanie otrzymania pieniędzy dowodem przekazania na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

W tym miejscu warto wskazać, że obowiązek składania zgłoszenia nie dotyczy tych przypadków, w których dochodzi do zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego (czyli głownie nieruchomości, tj. ziemia rolna). W takiej sytuacji wszelkie obowiązki informacyjne spoczywają na notariuszu. Umowa darowizny w formie aktu notarialnego musi być zawarta, gdy dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości.

Należy również dodać, że opisane zwolnienie nie jest w żaden sposób limitowane, co oznacza, że niezależnie od wartości przedmiotu darowizny obdarowany może skorzystać z całkowitego zwolnienia. Dodatkowo nie ma znaczenia liczba darowizn. Jeżeli obdarowany będzie pamiętał o dokonaniu zgłoszenia, to niezależnie od ilości darowizn każdorazowo może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.