Paliwa na Orlenie poniżej 5 zł

Kierowców czeka niespodziewana obniżka na stacjach benzynowych. Akcję zbijania cen rozpoczął największy detalista – PKN Orlen. Ceny spadną na wszystkich 1714 stacjach działających pod egidą koncernu, także tych franczyzowych i w sieci Bliska, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna”.”

Wszystkie gatunki paliwa, w tym te najdroższe, mają kosztować poniżej 5 zł za litr. Jak wskazują specjaliści, przyczyną obniżki przeprowadzanej przez Orlen mógł być słabnący popyt na stacjach benzynowych. Ceny utrzymujące się na poziomie 5 zł wyraźnie wystraszyły Polaków, bo w porównaniu z rokiem ubiegłym sprzedaż paliw spadała o 10 proc.

– Ta cena w przypadku paliwa okazała się psychologiczną granicą – uważa Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
Po decyzji Orlenu spadać będą także ceny paliw premium na stacjach innych koncernów. Jeśli największy gracz na polskim rynku radykalnie obniży ceny, pozostałe firmy nie będą miały wyjścia – również muszą pójść w jego ślady.

Decyzja PKN Orlen u niektórych analityków wywołuje konsternację. – Taki ruch można uznać za zaskakujący w momencie, gdy centy ropy rosną, a pozycja złotego nie jest ustabilizowana – dziwi się Piotr Kuczyński, główny ekonomista Xelion.

Tymczasem w środę rano druga co do wielkości polska firma paliwowa podała, że podwyższa hurtowe ceny paliw. Grupa Lotos od środy 2 lutego podwyższa cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 o 33 zł na tysiąc litrów, benzyny 98 o 28 zł, a oleju napędowego i oleju napędowego do celów opałowych o 35 zł”, napisano w komunikacie.
Wrp.pl, WP/Dziennik Gazeta Prawna