Paleta barw dla architektów

Prezentacja programu do projektowania kolorystyki elewacji – pierwszego takiego na polskim rynku – wykłady na temat znaczenia światła i koloru w przestrzeni architektonicznej oraz koncert Wojciecha Karolaka i Michała Urbaniaka. Atrakcje te przygotował dla architektów ATLAS, wiodący producent chemii budowlanej na polskim rynku.

Impreza, dla ponad stu architektów, odbyła się 22 bm. w warszawskim Centrum Olimpijskim. Wprowadzeniem do prezentacji nowego programu komputerowego – Cyfrowej Palety Barw ATLASA – był wykład dr inż. architekt Justyny Tarajko-Kowalskiej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej na temat znaczenia koloru w przestrzeni architektonicznej. – Z jednej strony niezwykle bogata paleta materiałowo-kolorystyczna daje architektom ogromne możliwości twórcze, z drugie zaś, zharmonizowanie ze sobą różnych barw i odcieni wymaga dużego wyczucia kolorystycznego. Intuicyjny dobór kolorów coraz częściej zawodzi, gdyż ilość potencjalnych wyborów jest zbyt duża – mówi Justyna Tarajko-Kowalska.

Cyfrową Paletę Barw ATLASA zaprezentował Maciej Krakowski z Multimedia Communication, firmy, która – w oparciu o wiedzę ekspertów ATLASA oraz specjalistów z Politechniki Krakowskiej – przygotowała ten specjalistyczny program. – To pierwsze na polskim rynku tak kompleksowe narzędzie elektroniczne, umożliwiające prawidłową kompozycję barw oraz wyeksportowanie jej do specjalistycznych programów projektowych – twierdzi Maciej Krakowski. Program może otrzymać za darmo każdy architekt, wystarczy skontaktować się z ATLASEM.

Pomysł ATLASA, żeby wyposażyć architektów w narzędzie ułatwiające im pracę, uważam za trafiony w dziesiątkę. Architekt często nie ma czasu na tak szczegółowe zagłębianie się w temat kolorystyki – powiedziała po spotkaniu architekt Ewa Grzesiak.

Architekci to, jak wiadomo, ludzie wrażliwi na sztukę. Dlatego zwieńczeniem spotkania był koncert dwóch światowej sławy jazzmanów: Wojciecha Karolaka i Michała Urbaniaka. Niezwykłą atrakcją był także jam session, podczas którego publiczność mogła muzykować z artystami. Okazało się, że wśród gości znalazł się gitarzysta, który chętnie z tej szansy skorzystał.

Przemysław Michalski, ATLAS:
Paleta Barw ATLASA to narzędzie umożliwiające dobranie odpowiednich kolorów oraz wyeksportowanie wybranych kompozycji barwnych do programów specjalistycznych (Photoshop, 3DStudio, ArchiCAD). Algorytm doboru kolorów w programie został przygotowany w oparciu o wiedzę specjalistów m.in. z Politechniki Krakowskiej. Do programu dołączony jest zestaw kalibracyjny (wydruki kolorowe z możliwością porównania z monitorem). Celem kalibratora jest przede wszystkim uświadomienie użytkownikowi rozbieżności barw na monitorze od rzeczywistych.
Przystępując do pracy, użytkownik może wybrać sobie rodzaj budynku z czterech dostępnych wersji: blok, kamienica, domek jednorodzinny i domek jednorodzinny z dodatkami. Po wyborze obiektu, należy zdecydować się – spośród dostępnych rozwiązań – na kolor główny na elewacji. Po wyborze koloru, w zależności od wybranego rodzaju budynku, pojawiają się kolejne elementy obiektu, dla których – w sposób spójny i pasujący – dobierane są kolejne barwy i odcienie. W taki sposób program podpowiada, jak nie popełnić błędu przy doborze koloru.
Gotowe zestawienia kolorystyczne można wydrukować lub wyeksportować do innych programów. Paleta Barw ATLASA ułatwia pracę, a posługiwanie się programem jest intuicyjne i otwiera dużo możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności