Pałac pełen mleka i jego przetworów

W dniach 18–20 listopada za sprawą XXIV edycji Targów Mleczarskich Mleko – Expo 2015 Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zamienił się prawdziwe mleczne królestwo, nad którym pieczę sprawowała Królowa Mleka 2016 wybrana przez jury tegorocznej edycji konkursu organizowanego podobnie jak mleczne targi przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny.

Mleczna wystawa odbywająca się w tym roku pod hasłem "Zdrowo Żyj Mleko Pij" była nie tylko doskonałą okazją do spotkania i nagrodzenia najlepszych spółdzielni mleczarskich w kraju, ale także prezentacji całej gamy mlecznych produktów. Goście, którzy w tych dniach zdecydowali się odwiedzić targowa ekspozycję na pewno nie wyszli z niej zawiedzeni.  Na stoiskach wystawowych można było nie tylko spróbować mlecznych smakołyków, ale również porozmawiać z ich twórcami.

Szkoda tylko, że w naszym kraju nadal spożywa się znacznie mniej mleka i jego przetworów niż w innych krajach unijnych. Jak podaje główny Urząd Statystyczny w 2014 roku jego spożycie wyniosło 3, 26 litra miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym i było o 43, 5 % mniejsze niż 1999 roku, kiedy kształtowało się na poziomie 5, 77 litra. Pomimo, że konsumpcja mleka corocznie spada, to według badań DfK ,,Polska na widelcu’’ prawie co trzeci polak spożywa je 2-3 razy w tygodniu, a przy jego zakupie zwraca uwagę na miejsce i sposób produkcji.

Trzeba tę tendencję odwrócić, co do tego zgodni są zarówno producenci mleka jak i dietetycy, ponieważ zwiera ono wszystkie niezbędne dla organizmu składniki odżywcze i powinno być jednym z najważniejszych składników w życiu człowieka.

Rok 2015 jest trudny dla polskich producentów i przetwórców mleka, na co wpływ mają niskie ceny surowca, rosyjskie embargo, wysokie kary za przekroczenie kwot mlecznych i susza.  Zdaniem przedstawicieli spółdzielni mleczarskich skutecznym sposobem na wyjście z tej trudnej sytuacji, jest umocnienie pozycji na rynku krajowym oraz eksport.

Największymi odbiorami mleka i przetworów mlecznych z Polski są kraje unijne: Niemcy, Czechy, Holandia czy Włochy, a poza Europą Algieria (38 mln euro), Chiny (32 mln euro), Wietnam (24 mln euro) oraz Arabia Saudyjska (16 mln euro).

Od wieków mleko i jego przetwory goszczą na naszych stołach – już nasi przodkowie wiedzieli bowiem, jak odżywcze ma właściwości. Dlatego warto odkurzyć dziś nieco już zapomniany slogan reklamy – Pij mleko, a będziesz wielki…