fbpx

Pakt na rzecz obszarów wiejskich

W dniach 15-16 czerwca w Brukseli  ponad 450 uczestników reprezentujących decydentów unijnych, krajowych i regionalnych oraz władze lokalne, interesariuszy społecznych i gospodarczych zgromadziło się na pierwszej konferencji poświęconej paktowi wiejskiemu. Uzgodnili zarządzanie paktem na rzecz obszarów wiejskich i zobowiązali się do realizacji długoterminowej wizji obszarów wiejskich UE.

W ciągu tych dwóch dni uczestnicy i członkowie społeczności Paktu dla Obszarów Wiejskich zaczęli podejmować zobowiązania, aby do 2040 r. obszary wiejskie UE były silniejsze, bardziej połączone, odporne i zamożne.

– Pakt dla Obszarów Wiejskich jest jedną z głównych inicjatyw służących realizacji celów długoterminowej wizji obszarów wiejskich UE, przyjętej przez Komisję Europejską w czerwcu 2021 roku. rozwoju na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym. Jego celem jest wzmacnianie głosów wsi i umieszczanie ich wyżej w agendzie politycznej, organizowanie i umożliwianie współpracy i wzajemnego uczenia się oraz zachęcanie i monitorowanie dobrowolnych zobowiązań do działania – informuje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej.

Uczestnicy konferencji, którzy wzięli udział w warsztatach partycypacyjnych, złożyli ponad 40 zobowiązań opartych na tych przedstawionych przed konferencją. Zobowiązania te dotyczą konkretnych problemów pojawiających się w społecznościach i obszarach wiejskich.

Według najnowszego badania Eurobarometru dotyczącego obszarów wiejskich, opublikowanego w kwietniu 2021 r., kluczowymi potrzebami obszarów wiejskich wymienianymi przez respondentów jest infrastruktura transportowa i połączenia (44%). Na drugim miejscu znajduje się dostęp do opieki zdrowotnej, opieki nad dziećmi lub opieki nad osobami starszymi oraz dostępność miejsc pracy/zatrudnienia/możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, o których wspomina 27%. Podobny odsetek (26%) wymienia infrastrukturę cyfrową. Podjęte zobowiązania odzwierciedlają te priorytety.

Komisja Europejska ułatwi ustanowienie i pracę Paktu dla Obszarów Wiejskich oraz pomoże monitorować postępy w realizacji zobowiązań podjętych pod jej auspicjami.

Jak podaje KE na rozwój obszarów wiejskich w ramach wspólnej polityki rolnej na lata 2023-27 przeznaczono ponad 60 miliardów euro. W ramach nowej WPR co najmniej 35% tych środków zostanie przeznaczone na działania wspierające rozwój lokalny, klimat, różnorodność biologiczną, środowisko i dobrostan zwierząt.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.