Pakiet pomocy w wysokości 500 mln euro

Copa i Cogeca zadowolone są zakończonych 26 sierpnia w Brukseli prac Komisji Europejskiej nad szczegółowymi zasadami odnoszącymi się do przyznanego w lipcu pakietu pomocy w wysokości 500 mln euro, który ma pomóc wyjść unijnym rolnikom, a w szczególności producentom mleka, z trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli.

Unijni producenci mleka zmagają się przede wszystkim z problemami związanymi z brakiem płynności finansowej spowodowanymi krytyczną sytuacją na rynku. Ceny mleka są nawet o 40% niższe niż dwa lata temu. Bardzo ważne jest, aby wprowadzane systemy były funkcjonalne, a pieniądze trafiły do rolników jak najszybciej. Producenci mleka bardzo liczą na wzrost cen, gdyż ceny nabiału idą w górę. W tym tygodniu odbyły się protesty we Francji związane z tą sytuacją – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.

W ocenie Copa – Cogeca sytuacja unijnego rynku wieprzowiny nadal jest niestabilna. Sytuacja na rynku wołowiny także jest trudna i pogarsza się ze względu na ciągłą presję pod jaką znajduje się branża mleczarska. Zdaniem europejskich  organizacji rolniczych w razie dalszego zaognienia się sytuacji na rynku wołowiny trzeba będzie szybko zareagować.

Lipcowy pakiet obejmuje koperty krajowe w wysokości 350 mln euro, przyznane państwom członkowskim, a także ukierunkowane wsparcie dla producentów mleka i hodowców.

Dobrze, że prace nad pakietem zakończyły się w piątek 26 sierpnia  gdyż teraz państwa członkowskie będą mogły go wdrożyć. Kolejnym pozytywnym elementem tego pakietu ratunkowego jest fakt, że zostaną wypłacone zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70%, co pozwoli na krótkoterminowe złagodzenie problemów związanych z brakiem płynności finansowej. Copa i Cogeca wysłały w tym tygodniu pismo do Komisji Europejskiej, w którym znalazły się nasze postulaty.  Wysłaliśmy także list do komisarza rolnictwa, Phila Hogana, dziękując mu za podjęcie inicjatywy związanej z podniesieniem cen wycofania warzyw i owoców w UE w ramach uproszczenia systemu regulacji sektora warzyw i owoców. Apelujemy jednak o podniesienie cen pomarańczy i pomidorów oraz o rozszerzenie wykazu produktów kwalifikujących się – dodaje Pesonen.

Źródło: Copa – Cogeca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności