fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeOznaczenia na kolczykach dla zwierząt hodowlanych powinny być bardziej czytelne

Oznaczenia na kolczykach dla zwierząt hodowlanych powinny być bardziej czytelne

Rolnicy z Podlasia postulują do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań w kierunku  zmiany Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  z dnia 2 listopada 2007 roku dotyczącego sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń,  określenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz wymagań i warunków technicznych kolczyków dla zwierząt gospodarskich.

– Wnioskujemy  żeby na kolczyku dla bydła  owiec oraz kóz  cyfry dotyczące numeru zwierzęcia  oraz cyfra kontrolna  były jednakowej wielkości. Problem dotyczy  ostatniego znaku  czyli cyfry kontrolnej.  Ostatni znak w kolczyku  ma mniejszą czcionkę  w porównaniu do wcześniejszych znaków czyli numeru zwierzęcia, dlatego stanowi to problem podczas dokonywania odczytów.  Problem jest zgłaszany szczególnie przez starszych rolników,  którzy w trakcie dokonywania rożnych czynności muszą odczytać oznakowanie na kolczyku a ostatnia cyfra jest mniejsza  przez co jest mniej czytelna i dochodzi do pomyłek  w odczycie oznakowanego zwierzęcia – uzasadnia Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Według hodowców jednakowa czcionka cyfry  kontrolnej  z numerem zwierzęcia  na kolczyku będzie dużym ułatwieniem,  ponieważ oznakowanie będzie bardziej czytelne.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.