OxyTree – nowa era drzew hybrydowych

Naukowcom z Hiszpanii udało się wyhodować krzyżówkę nowej odmiany drzew – OxyTree, (Paulownia Clon in vitro 112), która pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla od innych drzew, dzięki czemu po 6 latach nadaje się do ścięcia (średnica pnia ~35cm, drzewo ok 16m) bez żadnych zezwoleń a na pniu w 4 lata rośnie nowe drzewo. OxyTree stanowi szlachetną krzyżówkę dwóch odmian: Paulownia Elegante i Paulowania Forunei.

Dobrze przystosuje się do warunków klimatycznych (-25 °C, +45 °C) i do gleby (wymaga jedynie 750 mm opadów na rok). Dojrzałe drzewa zużywają 350 UF azotu. Szerokość korony drzewa z łatwością przekracza 10 metrów, dlatego też nie zaleca się sadzenia w pobliżu ścian, budowli, wodociągów, ani kabli elektrycznych. Kwitnie raz do roku, owoce mają kształt jajka o wielkości 3-5 cm. Jest to nieinwazyjna odmiana, ponieważ nie rozmnaża się z nasion (nasiona są bezpłodne).

OxyTree można sadzić od kwietnia do sierpnia. Jednak idealnym czasem jest maj (po przymrozkach) i czerwiec. Przygotowanie gleby (odchwaszczenie) powinno rozpocząć się już w marcu, tj. nie później niż na 8 tygodni przed sadzeniem.

Drzewa te potrzebują jak najwięcej światła słonecznego, nie należy, więc sadzić ich na stromych zboczach od strony północnej lub obok innych zacieniających plantacji. Jeśli plantacji zagrażają dzikie zwierzęta, sensowne jest ogrodzenie całego terenu. Natomiast w przypadku mniejszych zwierząt, takich jak zające, wystarczy zabezpieczenie poszczególnych roślin.

Oxytrees są w stanie rozwijać się na glebach o niskiej zawartości składników odżywczych. Jednakże, aby drzewa dawały dużą ilość surowca, rozwijały się szybko i zdrowo, konieczna jest gleba żyzna, bogata w składniki odżywcze.

Drzewa muszą być przycięte wiosną, w pierwszym roku po zasadzeniu. Tempo wzrostu nieprzyciętych drzew będzie wolniejsze. Pędy należy przycinać ukośnie, ok. 5 cm nad ziemią. Metoda ta wzmacnia system korzeniowy i powoduje strzelisty, prosty wzrost.

Po przycięciu pojawią się nowe pędy. Należy pozostawić jeden najsilniejszy pęd, a pozostałe ściąć. Z pozostawionego pędu wyrośnie dorosłe drzewo.

Nowa odmiana drzew hybrydowych może być wykorzystana w 100 %. Katedra leśnictwa Uniwersytetu Castilla La Mancha (Hiszpania) dowiodła, bowiem, że OxyTree osiągnęło najlepsze wyniki pod względem: odporności na temperaturę, jakości drewna oraz tempa wzrostu.

Właściwości przemysłowe drzew: drewno jest od 30-60% lżejsze, niż u innych drzew, twarde, ale lekkie, gęstość: 300-320kg/m3, wysoka temperatura zapalności (420-430 °C), wartość opałowa: 4211,06 kcal/kg = 15,58 MJ/kg (przy wilgoci 20%), szybko schnie (24-28 godzin w suszarce, 30-60 dni na powietrzu), łatwe do przetworzenia jako konstrukcyjne i wykończeniowe, stabilne, nie wygina się, nie zniekształca się, nie pęka, bez sęków! Ponadto nadaje się do malowania, lakierowania, przyklejania, dobrze izoluje.

70% tworzywa OxyTree wykorzystywane jest, jako drewno, 30% natomiast, jako biomasa. Z OxyTree można uzyskać znaczącą ilość biomasy, na którą to składają się pnie, liście, kwiaty, owoce oraz korzenie. Natomiast liście są doskonałym substytutem nawozu.

W gospodarstwach rolnych drzewa te mogą być wykorzystywane miedzy innymi, jako pas separujący oraz wartościowa pasza, a także w hodowli zwierząt, ponieważ skutecznie odstraszają komary i muchy.

Od kilku tygodniu drzewa te za pośrednictwem korporacji CARBON SOLUTIONS Global Ltd. dostępne są również w naszym kraju. Twórcami korporacji działającej od 2012 roku są inwestorzy z Węgier i Chin. W 2014 uzyskali oni najwyższą nagrodę „Oscara” w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego za projekt rekultywacji gleby. CSG jest pod dozorem KPMG i jest audytowana, co kwartał w zakresie swoich rozległych działań ekologicznych i wydawanych certyfikatów redukcji emisji, CO2 (carbon credit). Stworzyli też markę OXYTREE z zastosowaniem drzewa Paulownia Clon in vitro 112, które ma wiele wspaniałych właściwości i rozległe zastosowania przemysłowe inspirujące inwestorów.

Więcej informacji o uprawie i możliwości wykorzystania drzewa OxyTree można znaleźć na stronie internetowej: www.oxytree.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności