fbpx

Owocowe spadki

W 2015 roku zbiory owoców były nieznacznie, bo o 4,3% niższe, niż w poprzednim roku. Taka sytuacja to przede wszystkim wynik suszy, która dała się we znaki w miesiącach letnich.

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w minionym roku zbiory owoców w Polsce ukształtowały się na poziomie ok. 4 mln ton. Wynik ten oznacza o 4,3% mniejsze zbiory w porównaniu z poprzednim rokiem. Owoców z drzew zebrano ok. 3,5 mln ton, tj. o 3,2% mniej niż rok wcześniej. Przyczyna spadków była letnia susza i upały, która dała się we znaki nie tylko producentom roślinnym, ale też sadownikom. 
 
Zbiory jabłek w 2015 roku zostały oszacowane na 3,1 mln ton. Wynik ten jest o 3% mniejszy, niż ten z 2014 r. Susza nie wyrządziła większych strat, ponieważ ponad 40% krajowych sadów towarowych ma deszczownie, co uchroniło je przed skutkami niedostatku wody. Ale w przypadku pozostałych plantacji, negatywne skutki niekorzystnych warunków pogodowych były bardziej widoczne. 
 
Nie tylko w produkcji jabłek odnotowano spadki zbiorów. Również w przypadku innych owoców z drzew plony nie były tak wysokie. W przypadku gruszek i brzoskwiń zebrano ich o ok. 9% mniej – odpowiednio 67 tys. ton i 10 tys. ton. Śliwek zebrano 92 tys. ton, tj. o ok. 13% mniej niż rok temu. Zbliżony do ubiegłorocznego był za to poziom zbiorów wiśni, czereśni, moreli i orzechów włoskich.
 
W minionym właśnie roku z powodu suszy ucierpiały też owoce jagodowe. Według IERiGŻ, ich zbiory wyniosły 500 tys. ton wobec 563 tys. ton w 2014 roku, z czego głównie ubyło malin (-36,5% r/r) i aronii (-31% r/r). Zbiory porzezczek czarnych ukształtowały się na poziomie 120 tys. ton, tj. o 3,3% mniej niż rok wcześniej, a czerwonych na 35 tys. ton, tj. o 9% poniżej zeszłorocznego wyniku. W 2015 roku wicej było truskawek – 206 tys. ton (+1,7% r/r) i borówek – 13 tys. ton (+1%).
 
Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.