Owocowe spadki

W 2015 roku zbiory owoców były nieznacznie, bo o 4,3% niższe, niż w poprzednim roku. Taka sytuacja to przede wszystkim wynik suszy, która dała się we znaki w miesiącach letnich.

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w minionym roku zbiory owoców w Polsce ukształtowały się na poziomie ok. 4 mln ton. Wynik ten oznacza o 4,3% mniejsze zbiory w porównaniu z poprzednim rokiem. Owoców z drzew zebrano ok. 3,5 mln ton, tj. o 3,2% mniej niż rok wcześniej. Przyczyna spadków była letnia susza i upały, która dała się we znaki nie tylko producentom roślinnym, ale też sadownikom. 
 
Zbiory jabłek w 2015 roku zostały oszacowane na 3,1 mln ton. Wynik ten jest o 3% mniejszy, niż ten z 2014 r. Susza nie wyrządziła większych strat, ponieważ ponad 40% krajowych sadów towarowych ma deszczownie, co uchroniło je przed skutkami niedostatku wody. Ale w przypadku pozostałych plantacji, negatywne skutki niekorzystnych warunków pogodowych były bardziej widoczne. 
 
Nie tylko w produkcji jabłek odnotowano spadki zbiorów. Również w przypadku innych owoców z drzew plony nie były tak wysokie. W przypadku gruszek i brzoskwiń zebrano ich o ok. 9% mniej – odpowiednio 67 tys. ton i 10 tys. ton. Śliwek zebrano 92 tys. ton, tj. o ok. 13% mniej niż rok temu. Zbliżony do ubiegłorocznego był za to poziom zbiorów wiśni, czereśni, moreli i orzechów włoskich.
 
W minionym właśnie roku z powodu suszy ucierpiały też owoce jagodowe. Według IERiGŻ, ich zbiory wyniosły 500 tys. ton wobec 563 tys. ton w 2014 roku, z czego głównie ubyło malin (-36,5% r/r) i aronii (-31% r/r). Zbiory porzezczek czarnych ukształtowały się na poziomie 120 tys. ton, tj. o 3,3% mniej niż rok wcześniej, a czerwonych na 35 tys. ton, tj. o 9% poniżej zeszłorocznego wyniku. W 2015 roku wicej było truskawek – 206 tys. ton (+1,7% r/r) i borówek – 13 tys. ton (+1%).
 
Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności