Owoce dojrzewają wcześniej

Nie tylko truskawki były w tym roku znacznie wcześniej, dotyczy to także czereśni, malin i borówki amerykańskiej.

Notowane obecnie ceny hurtowe na Rynku Hurtowym w Broniszach są niższe niż rok temu.

Maliny, pochodzą z upraw pod osłonami, w ubiegłym roku pierwsze notowania tych owoców na Rynku w Broniaszach rozpoczęto w drugiej dekadzie czerwca. Aktualna cena hurtowa malin to 27 – 32 zł/kg. Borówki amerykańskie także spod osłon 37  –  40 zł w hurtowej sprzedaży – w ubiegłym roku pierwsze notowania cen pojawiły się 12 czerwca. Borówki amerykańskie są spod osłon, ale owoce podobnej do niej jagody kamczackiej pochodzą z upraw polowych.
Czereśnie krajowej produkcji to odmiany Rivan i Burlat (duże owoce). W minionym roku sygnalne partie tych owoców (Rivan) pojawiły się 4 czerwca
Bardzo duże są dostawy truskawek. Obecnie pochodzą z upraw pod osłonami i z produkcji polowej. Ceny hurtowe wahają się od 2,30 do 3,5 zł/kg w zależności od odmiany i jakości owoców. Obecnie truskawki sprzedaje od 100 do 200 plantatorów, czereśnie dostarcza na Runek w Broniaszach kilkunastu. Mniej optymistyczna prognoza mówi, że po kilku ostatnich chłodniejszych i deszczowych dniach podaż truskawek może się zmniejszyć, a ceny mogą wzrosnąć.

Nadal rosną dostawy krajowych warzyw. Utrzymana jest tendencja spadku cen, przy nieznacznych wahaniach uzależnionych od ilości dostawców. Tegoroczne ceny są znacznie niższe w porównaniu do cen z 2013 roku. W czerwcowych dostawach kalafiory sprzedawane są na Rynku Hurtowym w Broniszach w cenie hurtowej około 1,55 zł za sztukę, w 2013 roku cena była dwa i pół razy wyższa. Kapusta młoda, w cenie hurtowej 2 – 2,75 zł za główkę. Co oznacza, że w porównaniu z ceną sprzed roku jest to dwukrotnie taniej. Młoda marchew sprzedawana w pęczkach także jest tańsza. W ofercie hurtowej (10 pęczków) cena nie przekracza 2 zł/pęczek. Bardzo staniały ogórki krótkie i pomidory. Cena tych ostatnich nie przekracza 4 zł/kg (w opakowaniach po 6 kg).
Sałata masłowa w skrzynkach po 16 sztuk sprzedawana jest w cenie od 13 zł (przy cenie 80 gr za sztukę do 16 zł przy cenie 1 zł (większe główki).

(Źródło: Broniasze)