fbpx
Strona głównaWiadomościOwoce dla służy zdrowia

Owoce dla służy zdrowia

 

Drodzy sadownicy, koleżanki i koledzy !

Epidemia koronawirusa rozwija się w bardzo szybkim tempie. Coraz więcej zakażonych osób, coraz więcej przypadków śmiertelnych. Znany z mediów scenariusz chiński i włoski zaczyna się realizować w Polsce. Może dotknąć za chwilę każdego z nas, nasze rodziny i znajomych. Jak do tej pory martwiliśmy się przede wszystkim o nasze dochody, o to, czy przyjadą pracownicy do pracy w naszych gospodarstwach. Słaliśmy pisma do różnych decydentów z prośbą o pomoc dla naszej branży.

Dziś sytuacja staje się na tyle dramatyczna, że wymaga od nas także innych działań – stosownych do powagi zdarzeń, skali zagrożenia i zaangażowania innych. Musimy wykazać się solidarnością z tymi, którzy cierpią, ale szczególnie z tymi, którzy niosą innym pomoc- wszelkim służbom i instytucjom.

Są powoływane spontaniczne akcje, komitety, oddolne inicjatywy, które szyją maski dla personelu medycznego, kupują i przekazują płyny dezynfekujące dla placówek opiekujących się starszymi, zbierają pieniądze na wsparcie szpitali itp.

W tym szczególnym dla Polski i Polaków momencie także my sadownicy powinniśmy włączyć się w te akcje. Nie można stać biernie i się przyglądać. To sytuacja, której większość z nas nigdy nie zaznała. Ostatni taki moment to wydarzenia II Wojny Światowej, który głównie pamiętamy z opowieści naszych rodziców, dziadków i pradziadków.

Zwracam się więc do wszystkich polskich sadowników, grup producenckich, firm handlowych o przekazywanie owoców i przetworów z nich na rzecz placówek medycznych, Inspekcji Sanitarnej i innych, których pracownicy ratują dziś zdrowie i życie nas i naszych bliskich. Można to robić samodzielnie, lokalnie, kontaktując się bezpośrednio z nimi, pamiętając, że mają teraz mnóstwo odpowiedzialnej pracy lub zgłaszać się do Biura Związku Sadowników RP za pośrednictwem poczty elektronicznej.

biuro@polskiesadownictwo.pl celem skoordynowania dostaw do konkretnych placówek.
Kilka takich akcji już miało miejsce w ubiegłym tygodniu i naprawdę spotkały się z bardzo przychylnym podejściem obdarowanych. Padające wówczas z ich ust słowo „DZIĘKUJĘ” było najwspanialszą zapłatą, jaką można otrzymać za przekazane jabłka, czy soki. Ale jeśli nawet- z powodu natłoku pracy- ono nie padnie, to na pewno i tak satysfakcja będzie niesamowita.

Proszę Was wszystkich o włączenie się do tej akcji i pokazanie gestem, uczynkiem, że solidaryzujemy się z tymi, którzy nas ratują.

Zwracajmy szczególną uwagę przy tych dostawach na bezpieczeństwo pracujących tam, pacjentów i nas samych. Dostosujmy się do wszystkich poleceń służb i kierownictw tych placówek.

Mirosław Maliszewski,
Prezes Związku Sadowników RP

Źródło: ZSRP

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.