fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaOszustwo w handlu kukurydzą i soją na miliony dolarów

Oszustwo w handlu kukurydzą i soją na miliony dolarów

Dwie firmy z Dubaju oraz wiele osób oskarżono za sprowadzanie nieekologicznej kukurydzy i soi do Stanów Zjednoczonych i sprzedawanie ich jako certyfikowanej ekologicznej. Wielomilionowy proceder trwał przez blisko dwa lata.

Hakan Agro DMCC i Hakan Organics DMCC, oba z siedzibą w Dubaju, oraz Goksal Beyaz, Nuray Beyaz i Mustafa Cakiroglu (wszyscy z Turcji) zostali oskarżeni o spisek, przemyt i oszustwa elektroniczne. Postawiono ich pod akt oskarżenia, a pierwsze przesłuchania w tej sprawie miały miejsce 5 stycznia br.

W akcie oskarżenia Departamentu Sprawiedliwości USA zarzuca się, że między listopadem 2015 r. a majem 2017 r. oskarżeni prowadzili „program”, w ramach którego Hakan Agro, Hakan Organics i powiązane podmioty kupowały nieekologiczną soję i kukurydzę z Europy Wschodniej zanim wysłali je do Stanów Zjednoczonych jako „ekologiczne”, informuje Word Grain. Zorganizowany przez oskarżonych system handlu umożliwił im naliczanie wyższych cen. Ziarna ekologiczne często kosztują nawet o 50 proc. więcej niż z produkcji konwencjonalnej.

W akcie oskarżenia zarzuca się między innymi

Pod koniec 2015 roku oskarżeni nabyli z Ukrainy nieekologiczną soję bez GMO za 423 dolary za tonę. Oskarżeni zorganizowali wysyłkę tych samych nasion soi do Baltimore (USA), gdzie były sprzedawane jako „soja ekologiczna” za 614 USD za tonę, co daje łącznie ponad 4,9 mln USD.

Na początku 2016 roku pozwani zorganizowali zakup nieekologicznej kukurydzy za 168 USD za tonę z dostawą do Rumunii. Jednocześnie zorganizowali sprzedaż tej samej kukurydzy do Baltimore jako „ekologicznej kukurydzy” za 247 USD za tonę. Faktury za tę fałszywie oznakowaną kukurydzę opiewały na ponad 3,3 mln USD.

Pod koniec 2016 roku oskarżeni wysłali 16 250 ton nieekologicznej soi fałszywie oznaczonej jako „ekologiczna” z Turcji do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostały sprzedane za ponad 10 mln USD.

Na początku 2017 roku oskarżeni zorganizowali wysyłkę 21 tys. ton nieekologicznej kukurydzy do Stanów Zjednoczonych, fałszywie oznaczonej jako ekologiczna. Faktury za fałszywie oznakowaną kukurydzę opiewały na ponad 6,7 mln USD.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.