Oszuści podają się za pracowników KRUS i wyłudzają dane osobowe

UWAGA! Ostrzegamy przed oszustami, którzy podając się za pracowników KRUS, żądają okazania dowodu osobistego i urzędowych dokumentów, skąd spisują dane osobowe. Mogą im one posłużyć do zaciągania kredytów, pożyczek lub innych zobowiązań finansowych.

Informacje o oszustach, którzy rzekomo mają być pracownikami KRUS, coraz częściej docierają do kasy od rolników. KRUS przestrzega, żeby nie udostępniać nikomu swoich danych osobowych – nie pokazywać dokumentów tożsamości czy innych urzędowych dokumentów, jak, np. przekazy pocztowe osobom, które przychodzą na prywatny adres zamieszkania rolnika i chcą weryfikować jego dane. KRUS nie prowadzi teraz żadnej weryfikacji danych interesantów w ten sposób.

O przestępczych próbach wyłudzenia danych z dowodu osobistego, czy domagania się podpisania rzekomo urzędowego druku należy niezwłocznie powiadamiać policję lub najbliższą jednostkę KRUS!

Szczególnie osoby starcze powinny być bardzo ostrożne w osobistych kontaktach z nieznajomymi osobami. Nie powinny one podpisywać wręczanych przez prywatne osoby druków, czy oświadczeń i nie udostępniać im swoich danych osobowych lub urzędowej korespondencji z KRUS.

Dotkliwą konsekwencją może być spłata zaciąganych przez oszustów w imieniu osób, od których wyłudzili ich dane, ogromnych kredytów, pożyczek czy innych zobowiązań finansowych.

Renata Struzik, źródło: KRUS