fbpx

Ostrożne wzrosty na rynku pszenicy i kontynuacja odbicia cen rzepaku

Wczorajsze notowania w Paryżu przyniosły dalsze niewielkie wzrosty cen pszenicy w reakcji na kolejną prognozę dotyczącą słabszych zbiorów w Europie. Również w przypadku rzepaku kontynuowane było środowe odbicie.

Samasz loteria - baner

Kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie Matif zamknęły się w czwartek na plusie po tym, jak kolejna prognoza potwierdziła złe perspektywy dla upraw w UE. Najbardziej aktywny grudniowy kontrakt futures wzrósł o 2 EUR do 226,50 EUR/t. Nieznacznie traciła natomiast amerykańska pszenica, gdzie kontrakt wrześniowy stracił na CBoT 0,75 centa spadając do 537,5 centów/buszel .

Handel pszenicą w Paryżu wspierała nowa prognoza Strategy Grains . Oczekuje się obecnie, że produkcja pszenicy miękkiej w UE wyniesie zaledwie 116,5 mln ton, czyli znacznie poniżej prognozy na poziomie 122,3 mln ton w lipcu, a tym samym o 8,4% poniżej zbiorów w 2023 r. Oczekiwane zbiory we Francji wynoszą obecnie 25,6 mln ton, co oznacza spadek o 27% w porównaniu z rokiem poprzednim i najniższy poziom od 1986 r.

Oczekuje się, że niższa produkcja, słaby popyt i brak konkurencyjności w porównaniu z innymi krajami pochodzenia doprowadzą do gwałtownego spadku eksportu z UE w tym sezonie, który obecnie wynosi 26,9 mln ton, czyli o 20% mniej niż w sezonie 2023/24, który szacuje się na 33,6 mln ton. Złe perspektywy eksportu są powodem, dla którego ceny na Matif wykazują jedynie słabą reakcję. Rynek zakłada, że ​​straty eksportowe w UE mogą zostać zrekompensowane przez inne kraje, takie jak USA, Kanada, Australia i Argentyna.

Jeśli zaś chodzi o rzepak to w czwartek na giełdzie Matif kontynuował on wzrost i listopadowy kontrakt futures wzrósł o 7,75 EUR do 469,75 EUR/t. Jednak soja w Chicago dalej spadała i kontrakt listopadowy zakończył sesję na CBoT spadkiem o 10,5 centa przy cenie 1008,25 centa/buszel.

Nastroje na rynku rzepaku w dalszym ciągu się poprawiają. Po dużych stratach z ostatnich kilku dni, ceny ponownie rosną. Wsparcie przyszło ze strony rynku ropy naftowej , który zamknął się na plusie trzeci dzień z rzędu. Strach przed wojną między Izraelem a Iranem zwiększa obawę o problemy z dostawami. Wzrosły także kontrakty terminowe na rzepak na giełdzie ICE w Winnipeg. W czwartek cena oleju palmowego w Malezji po raz pierwszy wzrosła po spadku cen z trzech poprzednich dni.

Źródło: Kaack

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja