fbpx

Ostatnie ochłodzenie ograniczyło nalot szkodników. Sprawdź, jaki jest stan upraw w kraju 1-7.04. 2023 – co mówi InfoPole #3

Jak prezentuje się stan upraw w kraju? Sprawdzamy co mówi Raport infoPole o kondycji zbóż ozimych i rzepaku ozimego za okres od 1 do 7 kwietnia br.

Sprawdź szczegółowy raport InfoPole dla twojego regionu!

Stan plantacji rzepaku ozimego

Pierwszy tydzień kwietnia w całym kraju był chłodny, występowały przymrozki oraz utrzymywały się opady deszczu lub śniegu. Trwa wzrost pędów rzepaku ozimego, a faza rozwojowa zależności od regionu kraju waha się od BBCH 31 na wschodzie do BBCH 51 na zachodzie Polski. Pęd główny – dominujący i najlepiej doświetlony ma najlepsze warunki do rozwoju. Widoczne są też pędy boczne, które e w naturalnych warunkach rosną wolniej. Aby „dogoniły” pęd główny i zakwitły razem (pokrój miotlasty, a nie choinkowy) – by kwitnienie było intensywne, specjaliści Syngenta zalecają zastosowanie regulatora wzrostu, np. Toprex. Preparat ograniczy dominację pędu głównego i pozwoli szybciej rozwinąć się pędom bocznym.

Ponadto Toprex zabezpieczy plantację przed suchą zgnilizną kapustnych, która w ostatnich latach ma coraz większe znaczenie powodując straty plonu. Objawy suchej zgnilizny kapustnych oraz szarej pleśni widoczne są już lokalnie na polach, m.in w północno-wchodniej części regionu (Olsztyn, Braniewo, Lisewo Malborskie). Także raport dotyczący pozostałej wschodniej części Polski wskazuje na wysoką presja chorób grzybowych w rzepaku.

Nie należy też tracić czujności jeśli chodzi o szkodniki rzepaku. Zapowiadane soki temperatury znacznie powyżej 0°C to także dla nich sygnał do nalotu. Należy szczególną uwagę zwrócić na możliwość zwiększenia ilości chowaczy oraz słodyszka rzepakowego. Pąki kwiatowe są już widoczne w związku z tym słodyszek będzie nalatywać. Po przekroczeniu progów szkodliwości, należy wykonać zabiegi insektycydem, np. Karate Zeon.

Stan plantacji pszenicy ozimej

W większości plantacji pszenica ozima kończy fazę krzewienia. Na zachodzie kraju zboże jest w fazie strzelania w źdźbło. W regionie północno-wschodnim na przełomie faz krzewienia i początku strzelania w źdźbło. W okolicach podkarpacie ma 3 do 5 rozkrzewień.

Późno siane plantacje powoli rozpoczynają fazę krzewienia. W takie późno siane zboża można zastosować Moddus Start 250 DC w optymalnym terminie (BBCH 29-32). Preparat można użyć wcześniej (BBCH 025) dla dokrzewienia i wzmocnienia systemu korzeniowego zbóż, pod warunkiem że temperatury osiągają minimum 5°C.

W przewadze kraju zboża z terminów optymalnych są dobrze dokrzewione, na niektórych plantacjach nawet zbyt mocno co stwarza dobry mikroklimat do rozwoju chorób grzybowych. Na taki stan upraw wpływ miały systematyczne opady. Infekcje grzybowe rozwijają się. Widoczny jest (zwłaszcza na jesiennych liściach) mączniak prawdziwy, septorioza paskowana, ponadto widoczna jest też DTR, zaczyna się pojawiać łamliwość podstawy źdźbła i zgorzel podstawy źdźbła. Choroby przeważnie są na poziomie niższym niż progi szkodliwości, aczkolwiek spodziewany wzrost temperatury i wilgotność mogą spowodować szybki wzrost porażenia roślin przez patogeny. Jak na razie nie odnotowano wystąpienia szkodników

Tam gdzie zabiegi odchwaszczania nie były wykonane jesienią, przeciwko chwastom można użyć, np. Axial Komplett Pak lub Avoxa Pak. Dla obu rozwiązań okno stosowania jest szerokie – zabieg możemy wykonać do fazy drugiego kolanka. Przy czym powinniśmy uwzględnić, że zwłoka nie jest tu wskazana, po pierwsze młodsze chwasty są bardziej wrażliwe na substancje czynne herbicydów i łatwiej je zwalczyć, już przy niższych dawkach. Jeśli problem stanowią tylko chwasty jednoliścienne, takie jak miotła zbożowa czy wyczyniec polny wówczas możemy zastosować Axial 50 EC (do zwalczania miotły zbożowej rekomendowana dawka to 0,9 l/ha, na wyczyńca polnego 1,2 l/ha).

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.