Ostatnie dwa mogilniki do likwidacji

W maju Oddział Terenowy ANR w Gdańsku ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy likwidacji ostatnich dwóch mogilników znajdujących się na terenie województwa pomorskeigo – na terenie gmniny Człuchów i na terenie gminy Tuchomie.

Ostateczny termin likwidacji mogilników, czyli konstrukcji, służących do przechowywania nieprzydatnych substancji toksycznych, jak np. przeterminowane środki ochrony roślin lub odczynniki chemiczne upłynie z ostatnim dniem roku 2009.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozytywnie zaopiniował wniosek ANR OT Gdańsk o udzielenie dotacji na ten cel ze środków programu Ochrona Ziemi”, kierując się opinią Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W ramach Programu Ochrony Środowiska Województwa Pomorskiego na lata 2007-2010 likwidacja mogilników powinna ostatecznie rozwiązać problem odpadów niebezpiecznych na terenie województwa pomorskiego.

Dalsze założenia rządowe przewidują do 2010 r. likwidację mogilników i magazynów zawierających przeterminowane środki ochrony roślin oraz rozpoczęcie likwidacji zagrożeń powodowanych przez składowiska poprodukcyjnych odpadów pestycydowych, nie spełniających wymogów ochrony środowiska, na terenie całej Polski. Od 2011 r. planuje się likwidację pestycydowych skażeń terenu spowodowanych przez mogilniki, zagrażających bezpieczeństwu użytkowych wód podziemnych oraz do 2018 r. zakończenie likwidacji zagrożeń powodowanych przez składowiska poprodukcyjnych odpadów pestycydowych.

E.G./WRP
na podst. ANR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności