fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinOstatni sezon był łaskawy dla zbóż, jak będzie w tym roku?

Ostatni sezon był łaskawy dla zbóż, jak będzie w tym roku?

Miniony sezon dla zbóż był dość łaskawy, ponieważ porażenie przez sprawców chorób podstawy źdźbła było niewielkie i nie stanowiło problemu. W tym sezonie, widoczne są dobre perspektywy do dobrego plonowania zbóż.

Z uwagi na to, że porażenie przez sprawców chorób podstawy źdźbła było niewielkie i nie stanowiło problemu niektórzy producenci zrezygnowali z wykonania zabiegu T-1.

Marzec i kwiecień był zimny, co nie sprzyjało rozwojowi grzybów chorobotwórczych, ale także rozwój zbóż był opóźniony. W początkowych dniach maja w Polsce też było chłodno, później od drugiej dekady temperatura wzrosła i pojawiły się opady, ale występowanie grzybów powodujących choroby było na niskim poziomie. Rolnicy wykonywali zabiegi opryskiwania, ale zastosowanie fungicydów w tym czasie miało charakter zapobiegawczy.

W czerwcu i lipcu występowały wysokie temperatury i lokalnie powodowały niedobory wody w glebie. Nasilenie występowania sprawców takich chorób jak: rdze, DTR, mączniaka prawdziwego zbóż i traw, fuzariozy kłosów, czy septoriozy paskowanej liści pszenicy było niskie. Powodowało to rezygnację z wykonania zabiegu w terminie T-3 lub zabiegi te były stosowane, ale w zredukowanych dawkach.

Brak wody w glebie zahamował wzrost zbóż jarych. Susza i wysokie temperatury w czasie dojrzewania zbóż zakłóciły rozwój ziarna w kłosach. To wpłynęło na to, że w czasie żniw w roku 2021 nie uzyskiwano wysokich plonów.

Był to rok średnich i osiągano w tym sezonie średnie, ale opłacalne plony ziarna. W okresie żniw pojawiły się opady. Miało to miejsce szczególnie na południu kraju, zboża wyległy, co sprzyjało na wielu plantacjach rozwojowi grzybów. Na zbożach chronionych przez wykonanie zabiegu w terminie T-3 grzybów było zdecydowanie mniej, czyli że warto było taki zabieg wykonać, bo okazało się, że dzięki temu zabezpieczono kłosy przed fuzariozą kłosów.

Fragment artykułu “Sezon wegetacyjny zbóż w roku 2021 i przewidywana sytuacja zdrowotna w roku 2022” autorstwa prof. dr hab. M. Korbasa i dr inż. J. Horoszkiewicz-Janki ze styczniowo-lutowego wydania Wiadomości Rolniczych Polska. Specjaliści przedstawiają w nim prognozy dot. zdrowotności zbóż dla bieżącego sezonu i jak podejść do ochrony.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.