fbpx

Ostatni dzwonek na dokarmianie rzepaku mikroelementami

Obecnie jesteśmy już w pełni sezonu wegetacyjnego ozimin. Zapytaliśmy Barbarę Amroży, chief agronomist Poland Yara Poland o zalecenia nawozowe w pełni wiosennego sezonu dla rzepaku ozimego.

Wiosenne nawożenie rzepaku oprócz makroskładnikowego, powinno obejmować dolistne dokarmianie mikroelementami. To odżywienie powinniśmy przeprowadzić przynajmniej dwukrotnie podając mangan, bor i molibden. Są to mikroelementy, które wykazują największy wpływ na rozwój rzepaku, pełnią kluczowe funkcje fizjologiczne. Biorą udział w procesie fotosyntezy, aktywują hormony roślinne oraz kontrolują gospodarkę azotową w roślinie. Są to także składniki mało ruchliwe w roślinie i z tego powodu wynika konieczność ich dwukrotnej aplikacji.

Rzepak w krótkim czasie buduje bardzo dużą biomasę i dostarczenie sekwencyjnie ważnych składników, pomoże prawidłowo przeprowadzać wszystkie procesy fizjologiczne, często w warunkach stresu pogodowego. Pierwszy termin aplikacji to intensywny początek wydłużania pędu głównego, drugi termin aplikacji przypada przed kwitnieniem, w fazie zielonego pąka – tak naprawdę mamy obecnie ostatni dzwonek na wspomaganie rzepaku tymi składnikami.

Nasza firma rekomenduje do tych dwóch zabiegów nawóz YaraVita BRASSITREL PRO, który zawiera wysoką koncentracją manganu, boru i molibdenu, zawiera także wapń, magnez i azot. Wiosenna zalecana dawka to 2-4 l/ha. W celu uzupełnienia boru, w każdym z terminów do YaraVita BRASSITREL PRO można dodatkowo zastosować YaraVita BORTRAC w dawce 0,5-1,0 l/ha. Nawóz ten można łączyć w mieszanie zbiornikowej ze ŚOR, a możliwość bezpiecznego mieszania można sprawdzić w aplikacji Tankmix.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.