fbpx

Oscypki dwa…

Rzeczpospolita Polska i Republika Słowacka osiągnęły porozumienie w sprawie używania i rejestracji nazw Slovensky Oštiepok i Oscypek.

Uzgodnione rozwiązanie przewiduje, że nazwy Slovensky Oštiepok i Oscypek są nazwami serów tradycyjnie wyrabianych, odpowiednio, na Słowacji i na części terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Niemniej jednak, strony słowacka i polska zgodziły się, że sery te pomimo bliskości geograficznej miejsca wytwarzania, wspólnego pochodzenia historycznego i wspólnej tradycji stanowią obecnie dwa różne produkty.

O ich odrębności decydują istotne różnice wynikające z doboru i proporcji użytych surowców, stosowanej metody produkcji oraz cech fizycznych i chemicznych produktu końcowego.

Strony polska i słowacka zgodziły się, że możliwe jest współistnienie nazw obu serów na rynku. Na podstawie rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych oraz rozporządzenia Rady (EWG) nr 2082/92 w sprawie świadectw o szczególnym charakterze dla produktów rolnych i środków spożywczych strona polska przekazała dotychczas Komisji Europejskiej wnioski o rejestrację następujących nazw produktów:
– Staropolski Miód Pitny “Półtorak” (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność)
– Staropolski Miód Pitny “Dwójniak” (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność)
– Staropolski Miód Pitny “Trójniak” (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność)
– Staropolski Miód Pitny “Czwórniak” (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność)
– Oscypek (Chroniona Nazwa Pochodzenia)
– Bryndza Podhalańska (Chroniona Nazwa Pochodzenia)
– Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich (Chronione Oznaczenie Geograficzne)
– Andruty kaliskie (Chronione Oznaczenie Geograficzne).


Źrodło: MRiRW

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.