Orkiszowa pasja Czesława Langa

Czesław Lang, wicemistrz olimpijski w kolarstwie, organizator Tour de Pologne to także rolnik słynący ze swojego zamiłowania do kaszubskiej ziemi. Prowadzi ekologiczne gospodarstwo w Barnowie na Kaszubach.

Przez długie lata Czesław Lang uprawiał sport. Urodził się w Kołczygłowach w woj. pomorskim, liceum ogólnokształcące skończył w Bytowie. Po szkole wyjechał do Warszawy na studia w Akademii Wychowania Fizycznego. Później podpisał kontrakt zawodowy i wyjechał na 15 lat do Włoch. Swoje życie koncentrował na sporcie i podróżach między Włochami a Polską. Wówczas nie myślał o powrocie na wieś.
Po latach, przy okazji Tour de Pologne, trafiłem na przetarg, który odbywał się w Słupsku. Dotyczył gospodarstwa w Barnowie, gdzie – jako dyrektor Państwowych Gospodarstw Rolnych – gospodarował mój ojciec – opowiada Czesław Lang. – Kupiłem ziemię wraz z dworkiem w stanie ruiny. Przez lata restaurowałem posiadłość, głównie ze względu na sentyment. Starałem się wiernie odwzorować dawne klimaty dworku.
To na Kaszubach Pan Czesław znajduje wspaniały kontakt z przyrodą, mając do dyspozycji lasy i jeziora. Jest pięknie, cicho i czysto. Ttutaj spędził lata dzieciństwa, które do dziś wspomina z nutką nostalgii.
Prowadzę rozliczne interesy w Polsce i we Włoszech. Zacząłem sukcesywnie dokupować okoliczne grunty, dzisiaj posiadam około 600 hektarów. Uprawiając tę ziemię doszedłem do wniosku, że warto by tam założyć gospodarstwo ekologiczne. Teraz głównie uprawiam orkisz, zastanawiam się również nad warzywami.
Kupiłem także drugi dworek do remontu. Tam chciałbym urządzić ośrodek oczyszczania organizmu. Dbanie o higienę zdrowia jest bardzo istotne. Postanowiłem zdrowo się odżywiać, by dawać dobry przykład ludziom, którzy mają problemy zdrowotne. Sam odstawiłem mięso, kawę, mleko, sól, alkohol. Przypływ energii był niemal natychmiastowy. Teraz mogę z przyjemnością oddawać się moim hobby – to konie i jazda na rowerze
– to słowa Czesława Langa, który przez lata na rowerze przejechał ponad pół miliona kilometrów.
Ekologiczne gospodarstwo w Barnowie
Pan Czesław ma w swoim gospodarstwie owce rasy pomorskiej. Jest to hodowla genetyczna w ilości 300 sztuk. Użytki zielone wykorzystywane są do wypasu owiec. Twierdzi, że w Polsce ekologia jeszcze kuleje. Chciałby jednak bardzo mocno rozwinąć na nią modę. Chce swoją produkcję skoncentrować na naszych rodzimych produktach, opartych na jabłkach, marchwi, ziemniakach. Pragnie pokazać, że dobre odżywianie może rozwiązać wiele problemów, że dbanie o odpowiedni dobór produktów żywieniowych pomoże w codziennym funkcjonowaniu. Gospodarstwo ma rozwijać się w kierunku ekologicznym. Założeniem nadrzędnym jest stworzenie ośrodka detoksykacji organizmu, budowania dobrej formy. Gospodarstwo pana Langa jest bardzo zmodernizowane. Zatrudnia 5 osób. Wszystko opiera na dobrej organizacji pracy, zawsze ma plan awaryjny. Nie boi się nowych wyzwań.
W barnowskim parku maszynowym znajdują się trzy maszyny marki CASE IH: dwa ciągniki – Puma i JX oraz kombajn Axial-Flow® 5088.
Inicjatywa wyszła od autoryzowanego dealera maszyn marki CASE IH, Rolkom – podkreśla pan Czesław.
Maszyny są wykorzystywane do orki, do bronowania, do siewów, do wszystkich prac rolnych. Stosunek ceny do jakości jest relatywnie dobry. Maszyny są ekonomiczne, nie są kosztowne w utrzymaniu w porównaniu z maszynami starej generacji. Bardzo duża wydajność i niski poziom spalania paliwa to dodatkowe atuty przemawiające do rolnika. Jeden człowiek wykonujący prace polowe maszyną Case IH może zrobić o wiele więcej, co podnosi wydajność gospodarstwa. – Ciągnikiem CASE IH Puma jesteśmy w stanie zaorać do 50 hektarów gruntu jednego dnia. To bardzo mocno obniża koszty prowadzenia gospodarstwa. W razie jakichkolwiek usterek autoryzowany serwis Rolkom obsługuje nas w ciągu kilku godzin. Przecież każda minuta jest cenna – podkreśla Czesław Lang.
Na szczególną uwagę zasługuje kombajn Axial-Flow® 5088. – W gospodarstwie bardzo ważny element stanowią maszyny wspomagające ciężką ludzką pracę na roli. Operatorzy maszyn pracujący w moim gospodarstwie są bardzo zadowoleni z użytkowania sprzętu marki CASE IH. W barnowskim parku maszynowym główną rolę odgrywa kombajn Axial-Flow® 5088, który dzięki niskiemu poziomowi emisji spalin oraz ekonomicznemu zużyciu paliwa szanuje środowisko naturalne. Kombajn Axial-Flow® 5088 wyróżnia wysoka wydajność i funkcjonalność.
Wzdłużny rotor zapewnia dynamiczny i precyzyjny omłot, a co najbardziej istotne nie uszkadza ziarna. Silnik o pojemności 8,3 litra, dzięki nowoczesnej technologii umożliwia uzyskanie dodatkowej mocy Power Boost, co w znacznym stopniu zwiększa jego wydajność. Te zalety w pełni usatysfakcjonują potrzeby nawet najbardziej wymagającego rolnika. CASE IH ma bardzo duży wybór maszyn, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie
. Pan Czesław Lang planuje zakup nowych maszyn marki CASE IH, kiedy tylko rozpocznie produkcję warzyw.