fbpx

Organiczna technika rodem z Holandii

Wzrost zainteresowania produkcją organiczną w Holandii zintensyfikował się w ostatnich 3 latach. Po latach intensywnego gospodarowania ziemią wielu holenderskich producentów przestawia się na rozsądny, zrównoważony i przyjazny glebie oraz środowisku sposób prowadzenia produkcji.

Zmianie uległ przede wszystkim sposób podejścia do produkcji rolniczej, do ziemi, która jest tak cenna w Holandii. Wiele hektarów polderów zostało wydartych morzu, rząd przykłada wielką wagę do utrzymania tych terenów w stanie umożliwiającym prowadzenie na nich upraw rolniczych, ogrodniczych czy też chów zwierząt. Utrzymanie w należytym stanie całej infrastruktury melioracyjnej jest prowadzone wręcz wzorowo. Sami producenci rolni płacą też tzw. podatek wodny”.
Ratrakiem na poldery
Gospodarowanie na prawie stale podmokłych terenach, na obszarach depresyjnych wymaga też odpowiednie oferty producentów maszyn i sprzętu rolniczego, by sprostać pracy w tak specyficznych warunkach. W wielu holenderskich gospodarstwach spotkać można ciągniki poruszające się na ratrakach – idealne rozwiązanie dla terenów zalewowych i podmokłych. Wiele firm w Holandii wyspecjalizowało się, oferując modele tych kół na gąsienicach o różnych wielkościach, a firmy produkujące ciągniki, jak np. John Deere mają w ofercie traktory specjalnie przystosowane do możliwości wyposażania ich w gąsienice.
Z kamerą wśród chwastów
Na holenderskim rynku pojawiła się też bardzo ciekawa propozycja automatycznego pielnika rzędowego o nazwie ROBOVATOR, w którym każde narzędzie pielące jest indywidualnie kontrolowane przez oddzielne kamery. Hydraulicznie zasilany, o niskim zapotrzebowaniu mocy rzędu tylko 5 kW pielnik może pracować nawet w warunkach złej widoczności lub nocnych. Maszyna jest dostępna w wersjach od 3 do 6 rzędów. Sam proces pielenia oparty jest na wychwytywaniu przez zaprogramowane kamery różnic w wielkości pomiędzy chwastami a rośliną uprawną. Jak podaje producent, maszyna jest bardzo łatwa w obsłudze, nawet przez niewyspecjalizowanych operatorów. W zależności od stanu gleby i kondycji roślin pielnik może pracować poruszając się z prędkością 4 km na godzinę. Jest przystosowana do pracy we wczesnych fazach rozwojowych rośliny uprawnej, do momentu zwarcia rzędów.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.